ÇANAKÇI DERESİ SAHİPSİZ Mİ?

ÇANAKÇI DERESİ SAHİPSİZ Mİ?

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Çanakçı deresine yapımı planlanan beşinci HES projesine karşı çıktığını ifade ederek, konuyla ilgili haklı tepkilerini dile getiren Çanakçı Belediyesinin ve ilçe halkının yanında olduğunu vurguladı.
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak, 18 yıllık AKP iktidarında çevresel etkileri hiçe sayılarak, Çanakçı deresi üzerine yapımı gündemde olan beşinci HES projesine tepki gösterdi.
Tığlı, yaptığı açıklamada, “Ül-kemizin artan enerji ihtiyacı karşı-sında başta ulusal enerji üretimine sağlayacağı katkı, kaynak çeşitliliğine, bölgesel kalkınmaya, ekonomiye, endüstrinin gelişimine olumlu etkileri sıralanarak ırmak, nehir ve derelerimiz üzerine kurulan HES’lerin doğa tahribatı ve ekolojik denge üzerinde yarattığı geri dönülmez felaketleri her birimiz görüyor ve yaşıyoruz” diyerek, HES Projelerinin gerek işletme ve gerekse inşaat aşamalarında verilen taahhütlere uyumlu bir seyirde yürütülmediğini, denetim ve kontrollerinin yeterli yapılmadığını, Giresun ilinde onlarca olumsuz örnekle tecrübe edildiğine dikkat çekti.
YÜZDE ON CAN SUYU HANGİ DEREYE YETER
2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde uygulanan idari para cezası ve yaptırımların caydırıcılık noktasında yeterli olmadığına defalarca tanıklık edildiğini vurgulayan CHP’li Tığlı, “Eline ÇED Olumlu kararını alan işletmelerin çoğunluğu maalesef ki o dereyi ve vadiyi istediği gibi kirletmek, yok etmek için yeterli izni aldığını düşünerek hareket etme pervasızlığını göstermektedir. Tıpkı “yüzde on can suyu” vereceğini taahhüt etmesi gibi, sanki o suyu kendi taşırmış gibi derenin kendi suyu değilmiş gibi yüzde doksanını o dereden koparmamış gibi ilkel açıklamalarla ikna olmamızı bekledikleri gibi” diyerek HES projelerinin yarattığı olumsuzluklara dikkat çekti.
Giresun sınırları içerisinde şu an faaliyette bulunan 39 HES olduğunu, hali hazırda inşaatı devam eden 6 HES’in bulunduğunu ve henüz inşaatına başlanmamış 22 adet HES projesinin mevcut olduğunu dile getiren Milletvekili Tığlı, Çanakçı Deresi’ne kurulmak istenen beşinci HES projesine karşı yöre halkı ve Çanakçı Belediyesi’nin sesini duyurmaya çalıştığını ifade ederek “bu sese kulak vermeyen, bu sesi susturmaya çalışan her kimse, buradaki maddi menfaat ve kâr hırsına kurban edilen doğanın vebaline, bilerek ya da bilmeyerek ortak olacaktır” diye konuştu.
PLANSIZ YAPILAN HES’LERLE DERELER, MERALAR VE FINDIK BAHÇELERİ KATLEDİLİYOR
Açıklamasına “Bizler ülkemizi ve şehrimizi seven, çevremize sahip çıkan her vatandaşımız gibi bu sorumsuzluğa meydan okuduğumuzu haykırıyoruz” diye devam eden Tığlı, “Çünkü, Çanakçı Deresi üzerine kurulacak 5. HES Projesinin sosyal ve çevresel etkileri, tarımsal faaliyetlere etkileri, ekosistem açısından olabilecek olumsuz sonuçları araştırılmadan bu adımın atıldığını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek olmadığını hepimiz biliyoruz. Kırsal kalkınmanın öneminin değerinin her kesim tarafından dile getirildiği bu dönemde çevreye yönelik her müdahale daha dikkatli değerlendirilerek alınacak kararlar daha geniş bir perspektifle ele alınmalıdır. Dünyada artan enerji ihtiyacının ötesinde daha önemle üzerinde durulan su ihtiyacını görmezden gelen bir yönetim zihniyeti maalesef ki yalnızca ülkemize özgü bir durum haline geldi. Bilim insanlarının yakın gelecekte dünyamızda kendine yetebilecek sağlıklı içme suyuna sahip Doğu Karadeniz ve benzer yirmi bölge kalacağı uyarıları HES’ler yoluyla su kaynaklarımıza verilen zararın nasıl bir ihanet olduğunu ifade etmeye yeter diye düşünüyorum. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı fındık ve çayın neme olan ihtiyacının dikkate alınmadan HES santrallerinin kurulu olduğu bölgelerde Habitatta meydana getirdiği zararları tespit etmek için yapılan hiçbir çalışma olmadığını görüyoruz. Mevcut kurulu bulunan HES inşaatlarının ne kadar bir bölgeyi alanı, ne kadar bir nüfusu ve kaç köyümüzü etkilediğine dair hiçbir araştırma yapmayan iktidarın yeni santrallere izin verirken ne kadar cömert davrandığını dehşete kapılarak izliyoruz” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 40 kilometrelik Çanakçı deresinin temiz kalan kısımlarının da yeni HES’le kirleneceğini düşünen yurttaşların, belediye ile işbirliği ve dayanışma halinde sesini tüm ülkeye duyurmak için çırpındığını dile getiren Milletvekili Tığlı, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı.

KIRMIZI BENEKLİ ALABALIKLAR YOK OLMASIN

“Plansız ve aynı hat üzerinde inşa edilen HES’lerin hem doğal hayatı hem bölge insanının yaşamsal alanlarını hem de ekolojik dengeyi nasıl tahrip ettiği ve bozduğu bilindiği halde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kırmızı benekli alabalıkların yaşam alanı olan Çanakçı deresi üzerine yeni bir HES yapılmasına izin verenler ve bu projeye imza atanlar bir türün yok olmasına neden olacaklardır. Sis Dağı ve Kızılali Dağlarının beslediği Çanakçı Deresi üzerinde bulunan dört HES ile zaten doğal dengesi bozulmuş vadiye yeni bir proje yeni felaketler yaşatmak demektir ve buna göz yummak bu acımasızlığa seyirci kalmaktır. Yetkili mercilerin bölgenin HES projeleri öncesi ve dört HES projesi hayata geçirildikten sonra doğal varlığındaki kayıpları incelemesi yeni bir projeye böylece karar vermesi gerekirdi. Yoksa 600 küsur sayfalık ÇED başvuru dosyası hazırlayan firmaların derelerimizi bizim gibi koruduğuna, sevdiğine inanmamızı beklemezlerdi diye düşünüyorum.

Yaşadığımız olağanüstü dönemde dahi temiz akan derelerin, yeşil vadilerin değerini kıymetini anlayamıyorsak daha hangi felaketleri yaşamamız gerektiğini soran vatandaşlarımıza yetkili mercilerin makul ve mantıklı bir cevap vermesini bekliyoruz.

Belediye Başkanlığı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan raporu Sayın Murat Kurum’un bizzat okumasını ve yöre halkının tepkisini anlamasını diliyorum. Yoksa iki ay evraktan geçmeyi ve işlem görmeyi bekleyen dilekçenin bir memur tarafından iki satırla cevaplanmasının hepimizin devlete olan güven ve inancında büyük bir yara daha açacağını hatırlatarak konuyu dikkatle takip etmesini arzu ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?