CİZRE’DE NELER OLUYOR?

CİZRE’DE NELER OLUYOR?

 

Geçen hafta sonu Şırnak ilinin sınır kasabalarından Cizre ve Silopi’de görev yapan öğretmenler kendi illerinde seminere alınarak bölgeden geri çektirildi.Daha önce bir kısıtlama sağlık bakanlığınca sağlık personeline yapılmıştı.Bu bölgelerde devlet memuru olarak polisler ve subaylar kaldı.Onlar kendi güvenlik çemberi içinde temkinli hareket ediyorlar.

Temmuz ayından başlayarak PKK nın şehir yapılanması YDG-H militanlarının iç isyan kalkışmasını izlemekteyiz.Artık zamanının geldiğini düşünerek; Güneydoğu vilayetlerinin tamamı ile Doğu Anadolu illerinin Güney kısımlarındaki illerimizde özerlik ilan edip,şehirleri kuşatmaya başladılar.Mahalle arasındaki yollara hendek açmak,vatandaşın arabalarını gasp ederek yol kapatmak,taş ve kum torbalarıyla siperler kurmak,Terk edilen vatandaşların evlerini yakıp yıkmak.Camilere füze ve bomba atmak,Kuran ve dini kitapları yakmak…

Polis aylardır sokağa çıkma yasakları ilen ederek bu engelleri kaldırmaya çalışıyor.Bu arada yer yer işgalci unsurlarla çatışmak mecburiyetinde kalıyor. Maalesef her gün şehitler veriyoruz.

Cizre’de başlayan şehir isyanı gün geçtikçe başka ilçelere yayılıyor.Nihayetinde illere sıçrıyor.Artık kırsal çatışmalar bitmiş,şehir işgallerine yönelik iç çatışmaları başlamıştır.

Yerli vatandaşların bu çatışmalardan rahatsız olanları evlerini terk ediyor.Memleketin bu köşesinde diğer yerlere, Suriye’de olduğu gibi iç göçler başladı.Rakamlar gittikçe yükseliyor.Basında bu sayının 200 binleri aştığı yazılıyor.

Devlet tehlikenin büyüyüp içinden çıkılamaz duruma gelmemesi için,işe el koymak üzeredir.Şehirlerde çalışan memurlar bunun için çıkartılmış olsa gerek.Yakında bu şehirler ordumuzca kuşatılacak.Dolayısı ile militanlara yapılan lojistik destek bağları kesilecektir.Gerisi ordunun plan ve programına bağlıdır.Neticeyi birlikte göreceğiz.

6 aydır isyancılara ve azmışlara: “oğlum yapma ,uşağım uslu dur” deniliyor.Anlayan yok.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?