Coşkun’dan Attar Dönemine Sert Sözler

Coşkun’dan Attar Dönemine Sert Sözler

Eski Rektör Aygün Attar dönemini ağır sözlerle eleştiren Coşkun” Giresun Üniversitemizde çok kronik problemler var. Patlamaya hazır bombalar bulduk kucağımızda.”dedi.Coşkun ayrıca  üstü kapalı olarak   Diş Hekimliği Fakültesi’nin kapatılacağını ima etti ve ayrıca Giresun Tıp Fakültesi öğrencilerinin Sivas’tan Giresun’a getirilmelerinin hata olduğunu,Giresun’da Tıp öğrencilerine eğitim verecek sağlık altyapısının olmadığını dile getirdi

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Üniversitesinin çok ciddi sorunlarının bulunduğunu ifade ederek,”Giresun Üniversitemizde çok kronik problemler var. Patlamaya hazır bombalar bulduk kucağımızda” dedi.

Giresun gazetecileri ile iftar açan Prof.Dr. Cevdet Coşkun, yemek sonrası ekibini basın mensuplarına tanıttıktan sonra, üniversitenin içinde bulunduğu mevcut durum hakkında bilgiler verdi ve  acil ve öncelikli olarak ele alacağı projelerini anlattı.

Yemeğe;Genel Sekreter Songül Saka, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Cin, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Nazım Elmas, Doç. Dr.  Mustafa Serkan SOYLU, Yrd.Doç.Dr.Abdullah ÇELİK ve Yard. Doç. Dr. Oktay Karaman, Özel Kalem Müdürü Hüseyin Özdemir ve Şube Müdürü ve Basın Koordinatörü Seyfi Göktekin de katıldılar

Göreve başladığı tarih üzerinden yaklaşık bir aylık zamanın geçtiğini ifade eden Coşkun, bu zamanın çoğunlukla misafirleri ağırlamakla geçtiğini söyledi.

Giresun halkının kendisine yoğun ilgi gösterdiğini, bundan da büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Coşkun,”Aşağı yukarı biz göreve geleli bir ay oldu. Bu sürede sadece misafir ağırladık. Bu bizi memnun oldu. Şehir biraz üniversiteye aç gibi. Biz yıllardır üniversiteye gelemiyorduk, yok sayılıyorduk gibi yaklaşımlarla karşılaştık. Biz bizden randevu isteyenlerle buluştuk. Şehirden gelen tüm talepleri karşılamaya çalıştık” diye konuştu.

Yaz dönemini dolu dolu geçireceklerni aktaran Coşkun, yaz aylarında Üniversitemizin problemlerine zaman ayırmak için yeterinde zaman olacaklarını kaydetti.

“Giresun Üniversitemizde çok kronik problemler var. Patlamaya hazır bombalar bulduk kucağımızda. Üniversitemiz nicel yönden hızlı büyümesine karşın, aynı büyümeyi nitel yönden gösterememiş” diyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakülte ve öğrenci sayısı arttı. Öğretim üyesi sayısı arttı. Ama maalesef bu büyüme çok sağlıklı bir büyüme olmamış. Biz üniversitemizi akademik ve bilimsel göstergeler açısından büyütmeyi hedefliyoruz. Fakülte açmayı ve öğrenci sayısını artırmayı br başarı olarak görmüyoruz.  Belli temalarda yoğunlaşmış üniversite olmamız gerekirdi. Fakat bu fırsatı kaçırmışız. Çok dar bir fiziki alana sığmaya çalışan hantal bir üniversiteyiz. Fiziki mekan sıkıntımız var”

Önceliklerinin tıp fakültesi olacağını, fakültenin mevcut yapısı ile istenilen düzeyde verimli olmadığına işaret eden Coşkun,”Önceliğimiz tıp fakültesi olacak. Birinci önceliğimiz tıp fakültesi. Bir hastaneye sahip olması için çalışacağız. Giresun’un bu konuda bizden çok büyük beklentilerinin olduğunun da farkındayız. Giresun’dan il dışına sağlık hizmeti almak için giden hastaların yaptığı maddi harcama, Giresun’a gelen fındık gelirinden daha fazla. Böyle bir çalışma söz konusu. Tıp fakültesi üniversitemizin şehre bakan yüzü olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Amacımız geçmişe takılı kalmak değil. Geleceği bulmak. Daha çok enerjimizi önümüzdeki işlere yoğunlaştırmak istiyoruz” şeklinde konuşan Coşkun,”Çok ciddi bir şekilde kamulaştırma yapmamız lazım. Bu bizim öncelikli ikinci işimiz olacak. Kamulaştırıp daha cazip, albenisi olan bir üniversite haline gelmek hedefimiz. 4 yıl boyunca ben de hata yapacağım. Hiç hata yapmayacağımı söylemek mümkün değil. Yaptığım herşey doğru olmayacak. Eleştiriye açığım. Yanlış attığımız adımlarda yapıcı eleştirilere ihtiyacım var. Atılan doğru adımlarda da desteğinizi talep ediyoruz.

Giresun Üniversitesini bundan sonra çok fazla medyatik hale getirmek gibi düşüncemiz yok. Ama yaptığımız işleri de kamuoyuyla da paylaşacağız. Üniversitemiz kurumsal, bilimsel ve akademik üretimleriyle gündeme gelmesini sağlayamaya çalışacağız. Magazinsel, aldığımız ödüllerle öne çıkmayı düşünmüyoruz. Yaptığımız işlerle öne çıkacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?