Çotanaklar; Samsunspor Karşısında Geceyi, Gündüze Çevirdi

Çotanaklar; Samsunspor Karşısında Geceyi, Gündüze Çevirdi

Doğru tektir. Doğruyu yazmak ve söylemek; erdemliktir ve mertliktir. Sadece ve sadece insan olmak yeterlidir. İşte bu felsefeyle yaşamaktır, insan olmak. Eleştiri yapacağız ki doğruyu bulacağız. Ama bu eleştiriler saygı ve sevgi çerçevesinde olmalıdır. Zaten insanlığın gereği de saygı ve sevgi değil midir?

Giresunspor’u Karşıyaka maçında eleştirdim. Çünkü taraftarların çok canı yandı. Oynanan kötü futbolu iyi demek hem Giresunspor’a, hem de futbolculara zarar verir. Sadece futbolda değil, her işte böyledir. Eleştiri yapılacak ki doğruyu bulalım. Hiç bir futbolcuyla ve teknik direktörle saygı ve sevgi haricinde en ufak bir yaklaşımım olmamıştır ve olmayacaktır da. Ben onları aileden biri olarak görüyorum. Ama bütün gayem Giresunspor’un hak ettiği yere gelmesidir. Zaten hepimizin amacı bu değil mi?

3 gün önce İzmir’de Karşıyaka maçında ama öyle ya da böyle Giresunspor yenildi. Ama futbolda dün yoktur. Dünü unutmak lazım. Gerçi böyle yaralar çok da kolay unutulmuyor. Samsunspor maçında gördük ki; Giresunspor her şeyi unutmuş. Sadece Samsunspor maçını düşünüyordu. Herkes biliyordu ki Samsunspor karşılaşması 6 puanlık maçtı. İşte bu tezi kafalarına koymuştu Giresunspor ailesi. Yönetimiyle, futbolcusuyla, teknik direktörüyle ve muhteşem taraftarıyla.

Giresunspor kalecisi Eser, belki bu sezonun en güzel performansını sergiledi bu mücadelede. Gerçek kaptan işte hep böyle olacak, özgüveniyle yaptığı kurtarışlarla. Giresunspor’u ayakta tutuyordu ilk devre. İkinci devre hem takım arkadaşlarına, hem de taraftarına inanılmaz bir özgüven vermişti. İkinci devre bu azim bu hırsla Samsunspor’u sahasına mahkûm etmiş bir şekilde şahane futbol oynuyordu. Müdafaada sağbek Berkay, stoperde Cihancan, liberoda Özgür, sol bekte Hüsamettin inanılmaz birlik ve beraberlikte görevlerini layıkıyla yaptılar. Orta sahada Fevzi, Dodo ve Tugay ikişer kişilik oynadılar. Fevzi orta sahanın imparatoruydu. Bütün yüreğini ortaya koymuş ve fırsatçılığının eseri olarak attığı golle bunu kanıtlıyordu. Kimse, kimseye boşuna; ‘Bay Gol’ demez. Fevzi, Giresunspor’un sıkıştığı yerlerde attığı gollerle kendini kanıtlıyordu.

Forvette Giresunspor’un en etkili ve en çok koşan yıldızı Abwo’ydu. Hele, müdafaaya yardımı; çağın futbolunun tüm güzelliklerini gösteriyordu. Abwo’yu, Allah nazarlardan saklasın…

Son günlerde gol yollarında etkisiz oluşu, gol kralımız Vedat Muriç’in oynadığı futbolun üstünü örtmez. Mücadele azmine şapka çıkarmak lazım. Orada durması bile Giresunspor’a yetiyor.

İsmail Haktan; top tekniği ve futbol zekâsıyla övgüye ne kadar layıksa, kuvvetli olmayışı futbolunu o kadar yok sayıyor. Ama 70 dakika oyunda kalmak, farklı bir açıdan bakarsak gelişmek anlamındadır. Yani Giresunspor’a faydalı olabilmek için çok geç kaldın. Yine diyorum bu meziyetlerini kuvvetle birleştirirsen seyredilmeye doyulmazsın. Allah sana her türlü meziyeti vermiş ama çalışmamanı yanında hediye etmiş. Çok çalış aslanım, çok çalış. Bu gençliğini ararsın. Bir daha geri gelmez. Futbolun ömrü çok kısadır. Çalışırsan geleceğini kurtarırsın.

Abdulaziz oyuna daha erken alınsaydı belki kaçan gollerin en azından birini yazardı. Gol yollarında etkili vuruşuyla Giresunspor’a çok puan aldırmıştır.

Giresunspor’da bir usta golcü var. Gol yollarında etkili olan, gol yollarında çok iyi duran, topun nereye gideceğini iyi sezinleyen, tek vuruşu çok iyi yapan ve usta bir golcü. Ben seyretmeye doyamıyorum aslanım Waldison’um. Böyle bir usta golcüyü Erkan Hocam bir hafta dinlendirip bir hafta sonra oynatmasının sebebi sakatlıksa Erkan Hocam’a saygı duyuyorum. Eğer sakat değilse oynatılmaması Giresunspor’a ihanettir. Attığı nefis gol, kimin ne olduğunu belli etmiyor mu?

Bence Samsunspor maçının en güzel yanı Waldison ve Abwo’nun; Vedat Muriç’e gol krallığı yarışında söz sahibi olması için kendileri vursa gol atacakları yerde Vedat Muriç’e; ‘Al aslanım, bizim de katkımız olsun. İlerde yıldız olursan bizi de unutma’ der gibi topu ona al da at demeleri ona duydukları kardeşlik ve arkadaşlık yardımlaşmasının en güzel yanlarıydı.  Bu birlik, beraberlik ve yardımlaşmayla Giresunspor takım olmuş demektir artık.  Göreceksiniz bu birlik, beraberlik ve yardımlaşma Giresunspor’a şampiyonluk getirecektir. Bu maçın güzel bir yanı da ikinci kaptan Berkay’ın Waldison’a attığı ortayı, şekerli kahve içip bin kere seyretmeye değerdi. Ama Abwo’nun 30 metre driplingle topu sürüp, bay gol Fevzi’nin kafasına topu ortalaması unutulmaz gollerin en güzeliydi. Abwo’nun emeğini yazmamak saygısızlık olur. Yürü, koş büyük ciğerli insan.

Samsunspor ilk devre Giresunspor’a gözdağı verdi. 2 tane gollük şutu direkten döndü. İyi bir takım ama Giresunspor ikinci devre Samsunspor’u kendi sahasında çıkartmadı. Eğer Giresunspor Samsunspor maçının ikinci devresinde oynadığı futbolu Play-Off maçında oynarsa kim çıkarsa çıksın karşımıza şampiyon olacaktır. Göreceksiniz yine olacaktır. Yeter ki böyle oynasınlar.

Samsunspor maçının hepiniz şahane futbol oynadınız. Ama 2 kişilik futbol oynayanların hakkını vermezsek onlara saygısızlık yapmış oluruz. Kimdi bu kardeşlerim diyorsan kalede Eser, sağ bekte Berkay her zamanki gibi Cihancan, bay gol Fevzi, Abwo ve Waldison’a ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yüreğinize sağlık. Böyle oynayın, ne dilerseniz dileyin. Daha nice güzel günler göreceğiz.

Siz böyle oynadınız da, bu muhteşem Giresunspor taraftarı sizleri onore etmedi mi?

Doğru tektir. Futbolda yenilip de böyle oynayan Çotanaklar’a her zaman saygımız ve sevgimiz vardır. Ama yenmek Giresunspor’a daha çok yakışıyor. Yürüyün Çotanaklar, yürüyün. Giresunspor şampiyon olacaktır. Ben Samsunspor maçında bu birliği, bu arkadaşlığı ve kardeşliği gördüm…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?