CUMURİYETCİLER, DEMOKRATLAR…!

CUMURİYETCİLER, DEMOKRATLAR…!

T.C. Devleti 1946’da çok partili sistemle tanışmasının ardından siyasi partiler ideolojiler üzerinden yapılan siyaset cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle son buldu.
Yeni sistem de küçük partiler yok olmaya veya fikir partisi olarak kalmaya mecbur. İki büyük parti arasında yarışlar devam edecek, 10’luk partilerin ittifak yaparak ayakta kalma çabaları, tıbbi olarak yapılacak tedavi kalmayan hastanın son zamanlarındaki halleridir.
Artık seçmen iki kutuplu seçim yarışlarına kendini hazırlamalı, alıştırmalıdır.
Cumhuriyetçiler, (CHP) (H..)
Demokratlar. (AKP, MHP, İYİ, BBP, vs).
Seçmen kendini nereye yakıştırıyor. Genelde sağ seçmen kendini demokratlara yakıştırıyorsa gideceği yer şu an AKP’dir. MHP, AKP’ye destek olmasa AKP’yi HDP, mecbur bırakmış olur. Bu da ülke bütünlüğü, bekası, milliyetçiler açısından kötü bir durumdur. MHP demokratlar, cumhuriyetçilere mecbur kalmasın düşüncesiyle AKP KOŞULSUZ destek olmaktadır. Yeni siyasi konjektör bunu gerektirmektedir.
Bu ilişki beğenilmiyorsa kendini sağ demokrat olarak ifade eden tüm partiler sağ eksenli bir partinin etrafında toplanıp 3’ü siyasi kanal açmaya çalışmalıdır.
Artık geçmiş siyasi söylemler ölmüş, ortalıkta dolaşan can çekişen ruhlarıdır. Bu durumu artık kabullenin. Evet dediniz. İlk başkanı da seçtik. Yol belli artık eski söylemlerle bizi kandırmaya çalışmayın ya da bir araya gelin yok olacaksınız. Gün gelecek seçim sıradan bir hale gelecek. Sandığa gitme oranı hızla düşecek. Halk bireysel siyasetçileri dinlemeyecek. Parti programına göre tercih yapacaktır.
Yaşlı reisin kulübesinin önünde; sürekli göz önünde tuttuğu, iki iri kurt köpeği varmış.
Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden illa da siyah ve beyaz olduğuna anlam veremiyormuş ve merakla sormuş dedesine…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?