“DAKİKA 1, GOL 1, SAYGISIZLIK BU!”

“DAKİKA 1, GOL 1, SAYGISIZLIK BU!”

HABER:
SEDAT KARAKAYA/
GİRESUN
Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Giresunspor, teknik direktör Erkan Sözeri ile 1,5 yıllığına anlaşma sağladı.
İmzasını atarken bir gazeteci ve bu gazeteciye ait siteye koyduğu ambargo spor camiasına bomba gibi düştü. Sporda gerilim yaratan olay 5 Mart 2017 tarihinde cereyan etti. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 23.hafta müsabakasında Erkan Sözeri’nin çalıştırdığı Ümraniyespor, Giresunspor’u 1-0 mağlup etmişti. Bu maçın ardından teknik patron Sözeri basın açıklaması yapmış kulüp otobüsüne binerek stattan ayrılmıştı.Bir çok Giresunlu basının o an orada bulunduğu toplantıda Sözeri’nin kendilerine dönüp bakmadığı, hoşgeldiniz sözünü dahi söylemediği için kibirlendiğini iddia etmişlerdi.
HOCA-GAZETECİ POLEMİĞİ NASIL BAŞLADI?
Tarihler 2 Mart 2018’i gösterdiğinde de Erkan Sözeri’nin çalıştırdığı Gazişehir Gaziantep FK’nin Giresun’da Yeşil-beyazlı ekibe 4-1 mağlup olduğu müsabakada Sözeri’nin konuşacağı sırada Giresun basınının tepkiye cevap amaçlı salonu terk etmesiyle başladı. Bu yaşanan gelişmeler üzerine Giresunspor’la yeniden anlaşma sağlayan Erkan Sözeri’nin Giresun’da amatör gazetede uzun yıllar emek veren spor muhabiri Ali Akten ve Giresun28.com spor portalına ambargo koyan Teknik Hoca’ya tepkiler çığ gibi büyüdü.Sanat,siyaset,iş ve spor dünyasından gelen tepkilere CHP’li eski İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Dervişoğlu da dahil oldu.Dervişoğlu bu olayı kınadığını belirterek,spora kendisini adamış olan usta gazeteci Ali Akten’e sahip çıkarak Taka Gazetesi mikrofonlarına konuştu. Dervişoğlu:
ANAYASANIN 25.MADDESİNİ OKUMASINI İSTEDİ
“Giresunspor’un bu sezon yaşamış olduğu ligde kalma uğraşına çözüm arayan yönetim kurulunun girişimleri sonunda,spor kamuoyununda benimsediği Erkan Sözeri ile anlaşma zemini olumlu geçmiş ve hoca Giresun’a gelmişti.
Ligde kalan maçı badiresiz sonuçlandırmak için verilen uğraşlardı.Sayın Sözeri, anlaşmanın resmiyete kazanılması olan imzayı atmadan önce “şahsıma duyulan güven,gösterilen ilgi ve teveccühe teşekkür ederim” dedikten sonra söylemleriyle bir anlamda şok etkisi yarattı. Sayın Sözeri gazeteci Ali Akten ve bazı spor muhabirlerini tesislere girme engeli koyduğu üzülerek öğrendik.Sayın Sözeri,Ali Akten ve diğer arkadaşlarla aranızda bir sorun olabilir. Ama hiçbir gazeteciyi tesislere girmesini istemeniz size hiç mi hiç yakışmamış. Kendinizi ne zannediyorsunuz! Tesis Giresunluların, siz de Giresunspor’un bir işçisisiniz. Göreviniz sahadadır. Ayağınızın tozu ile daha imza atmadan bu denli söyleminizle ne yapmak arzusundasınız? Anayasanın 25.maddesi açıp okumanızı isterim. Basının haber alma, toplumu bilgilendirme görevini güvence altına almıştır. Basının özgürce haber almasını kısıtlamak sizin haddinize düşmez. Haddini bilmenizde yarar vardır.
ESKİ MECLİS ÜYESİ DERVİŞOĞLU: SİZİ KINIYORUM
Sayın Sözeri, istediğiniz veya istemediğiniz kişi ile görüşme yapıp yapmama kararı sizin şahsi düşüncenizdir. Ama gazeteci sizinle görüşmeden toplumu bilgilendirmek için sizin ruhunuz bile duymadan haberi alır ve yazar.Giresun’da,ne kadar görevde kalırsınız kalmazsınız o sizin görevinize bağlı.Giresunspor’un 52 yıllık tarihinde nice hocalar geldi, geçti 3.kez geldiğiniz Giresun’da geride bırakacağınız en önemli konu basın mensuplarına karşı (Dak.1 Gol 1.derecesine )takındığınız tavır olan “saygısızlığınız” olacaktır. Sizi kınıyorum. Özür dilemekte erdemliktir. Ama gazeteci arkadaşlarımızın kalbini kırdınız. Ben sizin görevinizle uğraşmanızı dilerim,basınla uğraşmayın.”diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar