DEFNE AĞACI VE GEDİK KAYA

DEFNE AĞACI VE GEDİK KAYA

Mitolojiye  göre adı Daphne olarak bilinse de biz ona defne deriz. Mükemmel kokusunun yanı sıra hüzünlü bir aşk hikayesi vardır defnenin.Olimpos’un en güzel kızı Daphne güzelliğiyle öylesine dillere destan olmuş ki Aşk tanrısı Apollo güzel kızın kalbini çalmaya karar vermiş. İyide Defnenin gönlü yokmuş Apollo’da. Zorla da güzellik olmaz ki.

Bunalmış Apollo‘nun baskılarından  ve kaçmış. Akdeniz’i aşmış sonra Kıbrıs’ a  gelmiş. Apollo’ da peşinden. Tabi sıkı kovalamacanın ardından bir ormana saklanan Defne günler boyu saklanmaya çalışmış.Tam ormanın ortasında Apollon’a yakalanmış. Defne o an yakarmış tanrılara beni kurtarın diye ve o an defne bir ağaca dönüşmüş. Apollon elinden kaçırdığı bu güzel kızın ağaca dönüşen kokusunu ciğerlerine kadar içine çeker ve birde bedduada bulunur. ‘ Bana yar olmadın benden kaçtın sende kimseye yar olma meyvanı kimse yiyemesin ama kokun dünyanın en güzel kokusu olsun’ der. İşte böyle başlar defnenin hikayesi ama buna benzer birçok hikayede sürüp gider. Defne ağacı  Akdeniz iklimine uyumlu olarak bilinse de göçmen kuşların gagalarında Karadeniz e taşınır.Boyu 20 metreyi bulan ağaçların yaprakları mutfaklarda ilaç ve parfüm sanayisinde kullanılır. Devasa bir ağaç olmanın yanı sıra gücü barışı ve zaferi temsil eder. Giresun bitki envanterinde yeri bir hayli eski olmakla beraber göçmen kuşların insandan uzak yerlerde dışkılarından ürediği bir gerçektir. İlimizde Defne katliamını ilk gerçekleştiren çiçekçilerdir .Özel günlerde yapılan her çelenk mutlak defneyle süslenir. Kırılan dallar mutlaka bir gün defnenin şehrimizde  yok olmasını sağlayacaktır. İkinci katliam ise İmar talanıdır. Kaleye seyir terası yapıldı, Ada tepe,Sütlaç dağı, Tor burnu Delikli taş binalarla süslendi bu alanlarda yaşayan çiçek, böcek bütün canlılar defne ağaçları yok edildi.

En son Giresun Belediyesi Gedik Kaya’yı turizme kazandırma  projesiyle öyle büyük bir doğa katliamı yaptı ki anlamak mümkün değil. 468 basamaklı yol yapacağız derken yüzlerce defne ağacını yok ettiler basamaklı  yol yerine 50 tonluk iş makinalarıyla adeta duble yol yaptılar.

Gedik Kaya’nın doğu tarafı öyle bir tahrip edildi ki ortaya çıkan çirkin manzara  sis dağından gözükür oldu. Bu doğa katliamı umarım son olur. Şu unutulmasın ki Defneye (Daphne) kıyan Aşk tanrısı Apollon bile ifla olmamış…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?