Devrim Gibi Proje

Devrim Gibi Proje

ZEYTİNLİK MAHALLESİ SAFRANBOLU’YA RAKİP OLACAK.

İlter, Coşkun ve Mustafa Arda’nın çabaları nihayet meyvelerini vermeye başladı.

HABER FOTOĞRAF: ERGUN KUDRET TEKİN

Giresun Kalesi ve Giresun Adası kadar turizm cazibesi olması gereken Zeytinlik Mahallesi atıl halde bulunduğu ve turizm anlamında hiçbir çalışma yapılmadığı için tabiri caizse gözlerimizin önünde bir tarih yok oluyordu.   Giresun İl Özel İdaresi ve DOKAP işbirliği ile gerçekleştirilen proje ile Zeytinlik Mahallesi’nde yeni bir cazibe merkezi yaratılmış olacak.

Safranbolu evlerinin tahtını yerinden edecek gibi görünen proje ile ilgili proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar açıklamalarda bulundu. İltar, projenin ilk 5 ayında; projedeki eksiklikler tespit edilip ihale aşamasına geçileceğini, yaklaşık bir buçuk sene içerisinde yapılacak restorasyonlar ve peyzaj çalışmaları ile birlikte 1890 öncesine dönülmesi ve tarih turizmine katkı sağlaması beklenildiğini belirtti.

2009 yılında Giresun Belediyesi tarafından hazırlatılan proje maddi eksiklikler nedeniyle sekteye uğrayan proje 20015 yılında Giresun Valisi Hasan Karahan’ın girişimleri ile ancak gerçekleştirilme imkanı buldu. Giresun İl Özel İdaresi tarafından yürütülen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın da tarafından desteklediği proje çalışmaları başlatıldı.  Zeytinlik semti ve evlerini koruma derneği yönetim kurulu üyeleri proje çalışmalarını yakından takip etmek için proje ofisine ziyarette bulunarak proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar’dan bilgiler aldılar.

Dernek başkanı Ahmet Coşkun yapılan toplantının ardından proje hakkında bilgiler verdi. Coşkun açıklamasında; “Yaklaşık 10 yıldır takip ettiğimiz proje ile ilgili bu gün Gazanfer hocamızı ziyaret ettik. Yönetim kurulu üyelerimiz olarak kendisinden proje hakkında bilgiler aldık. Kendisine yaptığı güzel çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz. Bu proje 3 milyon 400 bin liralık bir proje fakat bu miktar yeterli değil. Yaklaşık 15 milyonluk bir katkı ile beraber Zeytinlik Mahallesi’nin çehresinde ciddi değişiklikler olacaktır. Bu proje kapsamında evlerin onarımı ve peyzaj çalışmaları ile birlikte 1890 öncesine dönecek olan Zeytinlik Mahallesi turizmin yeni odak noktası olacak” ifadelerine yer verdi.

Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğr. Üy. Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar, Koordinatörü olduğu Zeytinlik mevki sokak sağlıklaştırma ve kentsel tasarım projesi hakkında bilgiler verdi. “2009 yılında Giresun Belediyesi tarafından Kayserili bir firmaya hazırlatılan proje maddi eksiklikler nedeniyle 20015 yılında Giresun Valisi Hasan Karahan’ın girişimleri ile ancak gerçekleştirilme imkanı bulundu. Benim tarafımdan tekrar kaleme alınan proje metni Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına sunuldu ve Ajans projemizi destekleme kararı aldı. Yaklaşık 3 milyon 400 bin liralık proje kapsamında Dik Sokağa cephe veren evlerin çatıları bahçeleri, zemin kaplaması, elektrik su tesisatlarının zemine alınmasının yanı sıra bir çok restorasyon detayları var. Bu kapsamda projemiz başlamış bulunmakta ve ilk 5 ay projedeki eksiklikler tespit edilip ihale aşamasına geçilecek. Yaklaşık bir buçuk sene içerisinde ise imaratlar ve restorasyonlar gerçekleştirilecektir. Böylelikle Zeytinlik Mahallesi’nde yeni bir cazibe merkezi yaratılmış olacak” sözlerine yer verdi.

Giresun’da gerçekleştirilen projelerin ortaklaşa koordine edilmesi halinde daha verimli sonuç alınacağını düşündüğünü belirten İltar, konuşmasına şu şekilde devam etti. “Kurumlar arasındaki iletişim daha sağlıklı olursa verim ve sonuca ulaşmamız daha kolay olacaktır. Başından sonuna kadar Giresun İl Özel İdaresi bünyesinde yapılan bir proje yalnız ileri aşamalarda tabi ki Giresun Belediyesi’ne ihtiyaç duyulduğu anlar olacaktır. İl yöneticileri, idari ve mülki erkan kendi aralarındaki işbirliği ile bir takım sorunların çözülecek ve buradaki restorasyon işleri daha sağlıklı yürütülecektir.”

Proje Koordinatörü Gazanfer İltar konuşmasında ayrıca turizm açısından Zeytinlik Mahallesi’nin önemine değindi. İltar açıklamasında; “Zeytinlik Mahallesi’nin yeri bambaşkadır, gözbebeğidir. Giresun denilince herkesin aklına Kale ve Zeytinlik Mahallesi geliyor. Ancak Zeytinlik Mahallesi şuanda bakımsız durumda. Uzun yıllardır Zeytinlik Mahallesi’ni turizme açma hayalleri, sözleri vardı. Bu projenin sonunda ilk defa gerçekleşecek. Zeytinlik Mahallesi, Meşhur Safranbolu evlerinin önüne geçecek ve Karadeniz turizminin önemli lokasyonlarından biri haline gelecektir.” şeklinde konuştu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?