DOĞANKENT’TE PKK

DOĞANKENT’TE PKK

Doğankent Giresun’un iç ilçelerinden birisidir.

Geçmişte bu ilçemizi Giresun’dan kopararak Gümüşhane’ye bağlamak istediler. Hatta birde büyük bir rüşvet teklif ettiler. Sizin Giresun’la aranızda bulunan karayolu çok virajlı, dar ve bakımsız. Eğer Gümüşhane iline bağlanmak isterseniz, size sıfır asfaltlı duble yol yapalım dediler.

ANAP’ın Gümüşhaneli Bakanı Oltan Sungurlu’nun bu ballı teklifine rağmen yapılan referandumda Doğankentlilerin ekserisi Giresun İlinde kalmayı tercih etti.

Bu ilçemiz anarşi ve teröre, vatan, şahadet, gazilik, kahramanlık, millilik, bayrak, bölücülük, hainlik, puştluk, satılmışlık, değişim, bölüşüm, özerklik, hırsızlık, soygun, suistimal, İslam, kuran, isyan, katliam gibi mevhumlara çok hassas bir bölgemizdir.

Vakfıkebir Fol Deresi ile Ordu Melet Irmağı arasında yerleşen Oğuzların Çepni Boyu; Karadeniz bölgemize, Erzurum Horasan, Bayburt, Gümüşhane, Kürtün, Torul ve Doğankent üzerinden göçerek yerleşmişlerdir. Selçuk ve Osmanlılar dönemlerinde Kürtün ve Doğankent civarı Giresun, Ordu ve Trabzon Türk ailelerinin dağıtım merkezi olmuştur.

Bölücü ve hain terör örgütü PKK, son günlerde Doğankent ve çevresinde kanlı eylemler koyarak sesini duyurmaya çalışıyor. Doğankent’lilerin kökten Türkoğlu Türk oluşlarına bakıldığında bu bölücü ve yıkıcı eylemlerin eşyanın tabiatına aykırı olması gerekir.  Harşıt Vadisi’nde yaşayan yerleşik bir tane Kürt ailesi de yoktur. Buralarda tutunmaları, yerleşmeleri, kök salmaları imkânsızdır.

Ama bakıyorsunuz PKK tarafından adı Kolin olan, bölgede iki tane baraj inşaatı bulunan bir şirketin; önce güvenlik görevlisine, sonrada baraj koruyucusuna saldırı düzenleniyor. En sonunda baraj civarında mayına basan korucunun bir ayağının kesildiği açıklanıyor.

Doğankent ve Kürtün havalisinde: Doğuş, Aksa, Nurol gibi ülkemizin güçlü firmalarının da barajları bulunmaktadır. Ancak PKK; bu şirketlere, çalışanlarına veya yapmakta oldukları barajlarına yönelik bir sabotaj düzenlememiştir.

İnsanın aklına şu soru geliyor. Kolin isimli firmanın sahipleri Kürt kökenli olabilir mi? Eğer sahipleri Kürt kökenli ise bu kişilerden örgüt vergi adı altında yardım ve ye rüşvet istemiş olabilir mi? Şirketten aldıkları ret cevabına karşılık, korkutmak veya şirketi yola getirmek için bu eylemleri yapmış olabilirler mi? Bir başka yaklaşım da; Kolin’de çalışan işçilerin ekserisinin Kürt olma ihtimalidir. Doğulu işçilerin PKK ya yardım ve yataklık etmesi olasıdır.

Başkaca bilgisi olan varsa lütfen yazsın. Yoksa Doğankent’te PKK ne arar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?