“DOLGU ALANI, KENDİ ADAMLARINA İŞ SAHASI OLUYOR?”

“DOLGU ALANI, KENDİ ADAMLARINA İŞ SAHASI OLUYOR?”

Başkan Aksu iktidarı eleştirerek; “Gemilerçekeği’ndeki Bu alanı belediyeden alıp Özel İdare’ye verdiler. Ne yapıyorlar, futbol sahası. Bu anlayış, halka değil, kendi adamlarına iş sahası yapıyor” dedi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu Gemilerçekeği Mahallesi’ni ziyaret ederek, mahalle sakinlerini dinledi.

Gemilerçekeği Muhtarı Hüdavendigar Küçük tarafından karşılanan Başkan Aksu, nutuk atmaya değil, bu mahallede yaşayanları dinlemeye, görüşlerini almaya, hatırlarını sormaya geldiğini söyledi.

Muhtar Küçük, Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, kendisine iletilen sorunları, belediyeyi ilgilendiren talepleri vatandaşların bizzat muhatabı Başkan Aksu’ya iletmesini istedi.

Gemilerçekeği Mahallesi sakinleri, doğalgaz, üstgeçitler, sahil dolgu alanı, çöp tesisi, siyanürle altın aranması konularındaki sorularını yanıtlayan Aksu şunları dile getirdi;

“Buraya nutuk atmaya değil, sizleri dinlemeye geldim.  Mahallenizin isteklerini iletin ki bizlerde çözüm üretelim. Üst geçidin altına yaya geçiş yolu talebinizi arkadaşlarım en kısa zamanda yapacaklar. Hepiniz hatırlarsınız 2009 seçim çalışmalarımda Gemilerçekeği, Hacıhüseyin

Mahallerimizin önünde bulunan deniz dolgu alanına bir proje hazırladık. Burada yol çalışması sırasında Bodumeli ve Kurtulış Parkları yıkıldı. İnsanlar bu parklarda denizle bütünleşirdi. Bizde parklar, yürüyüş alanları, çocuk parkları, bisiklet yolları, restoran, nikah salonu gibi hepimizin yararlanacağı sosyal bir proje planlamıştık. Bu alanı belediyeden alıp Özel İdare’ye verdiler. Ne yapıyorlar, futbol sahası. Bu anlayış, halka değil, kendi adamlarına iş sahası yapıyor. Bu bölgede 30 binin üzerinde bir nüfus var. Giresun’un üçte biri bu bölgede yaşıyor.”

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE SİTEM

Başkan Aksu sivil toplum örgütlerine sitemi olduğunu belirterek; “Bu alanlar siyasi olarak belediyeden alınırken, deniz kenarına uygun olmayan projeler yapılırken ilgili sivil toplum kuruluşlarından ses çıkmadı. Belediye bir şey yapsa ayağa kalkanlar, iktidara ses çıkaramıyor. Çünkü kimse iktidarla kötü olmak istemiyor. Bizim iktidarla işimiz yok. Çünkü hiçbir zaman destek olmuyorlar. Desteği istemiyoruz, köstek olunmasın. Yine tekrarlıyorum, bunlar halka göre değil, kendi adamlarına işyeri olacak proje yapıyor.  Seka arazisi üzerinde yapılan TOKİ inşaatını mühürledik. Belediye ye 28 dönüm yer terk ettiler. Bu arsa benim değil sizlerin” dedi.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

Başkan Aksu doğalgaz çalışmaları ile ilgili soru üzerine ise şunları ifade etti: “Karayolları yan yol olarak bilinen eski yolu belediye ye terk etmiyor. Gemilerçekeği, Hacı Hüseyin, Teyyaredüzü ve Güre Mahalleri’nin sahil kesimine hat döşenemiyor. Aslında en büyük doğalgaz abonesi potansiyeli olan bölgelere ulaşılamıyor. Karayollarına geçici verin, doğalgaz hattı yapalım düzenlemesini yapıp size tekrar verelim diyoruz, yine yanaşmıyorlar. Beni değil aslında sizleri cezalandırıyorlar.”

ÇÖP TESİSİ

Çöp konusundaki soruyu yanıtlayan Aksu; “Göreve geldiğim günden itibaren çöp konusunu çözmek için çabalıyorum. Denize çöp dökülmeyecek demiştim. Bu konu çözüldü. Geçici aktarma istasyonu ile çöpler artık denize dökülmüyor. Yakın zamanda hukuki bir sorun çıktı, bu sorun çözümlenecek. Ve tesis tekrar çalışmaya başlayacak. Birileri çöp tesisi açıyor. İktidar taahhüt ettiği katkıyı henüz sağlamadı. Bu çöp tesisine Giresun Belediyesi 8.5 milyon lira katkı yaptı. Bu para Kerim Aksu’nun değil, sizin paranız.” şeklinde konuştu.

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Belediye Başkanı Kerim Aksu, siyanürle altın aranması konusuna da değinerek; “Artvin’de halk doğayı korumak için direniyor. Bizim yaylalarımızda, su havzalarımızda siyanürle altın aranacağını öğrendim ve incelenmesi için girişimde bulundum. Çevre ve Su İşleri Bakanı, milyonlarca ağaç diktiğini söylüyor. Bizde belediye olarak binlerce ağaç diktik. Ağaç diktik diye Kale’deki ağaçları keselim mi ? Kale zamanında ağaçsızmış. Eski fotoğraflarda, ağaç yok. Atla, eşekle toprak taşıyıp ağaç dikmişler. Şimdi bizler o ağaçların altıda dolaşıyoruz. Bizim diktiğimiz ağaçların altında bizden sonra gelecekler dolaşacak. Bu doğa bizlere dedelerimizin mirasıdır. Hepimiz yaşam alanlarını korumak zorundayız” şeklinde konuşmasını tamamladı.

1

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?