MİMARLAR ODASI’NDAN” İMAR” İSYANI

MİMARLAR ODASI’NDAN” İMAR” İSYANI

“Rus pazarında; Giresun tarihinde bir emsaline rastlanmamış 23 katlı, 83 metre yükseklikte bir yapılaşmaya müsaade edilmiş olup, bu yanlıştan derhal geri dönülmesi gerekmektedir”

Mimarlar Odası (TMMOB)  Giresun Şube Yönetim Kurulu, Giresun’un geleceğini ilgilendiren bir açıklama yaptı.

TMMOB Mimarlar Odası, “1954 yılında özel bir kanunla kurulmuş, mimarlık mesleğinin uygulanması ile ilgili kuralların belirlenmesiyle görevli ve zorunlu üyeliğe dayanan, kamu ve toplum yararına çalışan Anayasal bir meslek kuruluşudur. Kurulduğundan bu yana, mesleğimizin ve meslektaşımızın sorunlarının, ülkemizin, kentlerimizin imar süreciyle doğrudan bağı nedeniyle, kentleşme sorunlarını dikkatli biçimde izlemekte, gerektiğinde müdahale etmektedir” dedi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Giresun geçmişinde M.Ö. 7. Yüzyıldan buyana Miletuslar, Hititler, Bizanslar, Rumlar, Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetlerin hâkimiyetinde olduğu dönemden beri tarihi ve topoğrafiğ yapısını korumuş, kent siluetinde değişiklik yaratacak bir yapılaşmada görülmemiştir. Ancak 1980’li yıllardan beri hızla üretilen niteliksiz ve planlamadan yoksun konutlar nedeni ile şehrin (şehrimizin) çarpık yapılaşmalardan dolayı kendine özgü doku ve yoğunluğuna aykırı düşen yüksek yapılaşmalarla görünümünü yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Özellikle kamuoyunda Rus Pazarı mevkii olarak bilinen alanda kent siluetine aykırı ve Giresun tarihinde bir emsaline rastlanmamış 23 katlı, 83 metre yükseklikte bir yapılaşmaya müsaade edilmiş olup, bu yanlıştan derhal geri dönülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde şehrimizin geri dönüşü mümkün olmayan bir yapılaşma ve yanlışla karşı karşıya kalacağımız aşikârdır.

Mimarlar Odası Giresun Şubesi olarak amacımız Giresun iline yapılan yatırımların ve yatırımcıların karşısında durmak değildir. Bu tür yüksek yapılaşmalara da karşı değiliz. İllaki yüksek yapılaşma yapılacaksa Dünyada birçok ülkede ve şehirde örneği vardır, yeni yapılaşma alanlarında bu tür uygulamalara şehrimizin siluetini bozmayan yeni imar alanları açılmalıdır.

Bu yanlıştan dönülmemekte ısrar edilmesi durumunda yasal çerçeveler doğrultusunda Mimarlar Odası Giresun Şubesi olarak takipçisi olacağımız değerli kamuoyumuza saygı ile duyurulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?