Enver sarı, dönüyor mu?

Enver sarı, dönüyor mu?

Giresun Üniversitesi’nde Giresunlu profesör sayısının yok denecek kadar az olmasının asıl sebebinin ne olduğu merak ediliyor. GEV tarafından yapılan altyapı çalışmalarının yok sayılması nedeniyle ilimiz üniversitesinin altyapı olarak çoğu gelişmiş liselerin gerisinde olduğu öne sürülüyor..Buluş yapan bilim adamı ise henüz çıkmadı. Acaba üniversitelerde mucit çıkaracak sistemler neden yok?.

Giresun’un son dönemde yetiştirdiği önemli bilim adamlarından Profesör Enver Sarı’nın yeniden Giresun Üniversitesi’ne kazandırılmak istenmesi büyük memnunluk yarattı. Üniversitede geçmiş dönemde yapılan bazı haksız uygulamalar nedeniyle tayinini Ordu Üniversitesi’ne almak zorunda kalan ve orada Profesör olan Sarı’nın geri dönmesinin ilimiz için önemli bir kazanım olacağı ifade edilirken, bazı çevrelerin Sarı ismine muhalefet ettiği iddiaları da moral bozuyor. 

Sarı gibi marka değerlerin kaybedilmemesi gerektiğini ifade eden bazı Giresunlular, Giresun Üniversitesi’nde Giresunlu profesörler tek tek kaybedildi.

Bu bilim insanları niye bir bir gidiyor. Artık yeni sayfa açılmalıdır. Geçmişte Sayın Sarı hep dik durmuştur.Şayet geri gelişi engellenirse yazık olur.Giresun Eğitim Kültür Vakfı bünyesinde Giresunlu bilim adamlarının listesi var.Ama geçmiş üniversite idareleri GEV’in birikimlerini yok saydı.Bu üniversite kalkınacaksa GEV gibi kurumların raporları en azından gözden geçirilmelidir.İdareci her görüşü dinler ve nihai kararı kendi verir.Her çalışmaya açık olmak lazım.Her birimi ziyaret etmek lazım.Yoksa bu üniversite lise ve ortaokul düzeyinde kalır.Bina olur ama içinde bilim olmaz.O kadar bilim adamı var ama ortada tek bilimsel buluş yok.Bu nasıl anlayış.Buluş yapmayan kişi nasıl bilim adamı kabul ediliyor.Bu tembelliği getiriyor.Hedef koymak lazım.” diye konuştular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?