Limanımız var ama sahibimiz yok!

Limanımız var ama sahibimiz yok!

Yüzlerce balıkçının ekmek kapısının olduğu Bulancak büyük limanının sorunlarını çözecek kimse yok mu?

Haber: Erhan GÜNDOĞAR

Yıllar önce Bulancak Pazarsuyu mevkiine yapılan ve bölge balıkçılarının ekonomik gelirlerini artıracak olduğu söylenen büyük limanın sorunlarının hala çözülmemiş olması balıkçıların sitemlerine yol açıyor.

Sadece Bulancak ve çevresinin değil bölgenin de önemli bir limanı olan büyük limanın son yıllarda artan sorunlarına kimse dönüp bakmayınca liman sahipsiz kalmış bir halde. Gazetelerde sürekli olarak haberi yapılan ancak, “kimsenin ne oluyor burada” diye bakmadığı limanla ilgili gazetemize gelen şikayet üzerine yerinde incelediğimiz büyük limanın durumu içler acısı desek yeridir.

10 yıl önce liman için yapılan ihale sonrası ihaleyi alan kişinin ihalesi Eylül 2016 da dolacak. Bu süre zarfında limanın hemen hemen sorunları çözülmüş değil. İhale sonrası bir kaç yatırımın yapılması beklenen limanda hiçbir yatırımda ekonomik sebeplerden yapılamayınca liman bir garip kalmış. Devlet zaten ihale sonrası burada herhangi bir iyileştirme veya yatırım içinde buraya el atmayınca liman iyice sorunlara gömülmüş vaziyette.

Daha önceki zamanlarda belli bir tonaj da ki gemilerin bile geldiği limanda şu an sadece balıkçı tekneleri var. Bildiğimiz kadarıyla 300’e yakın balıkçının ekmek teknesi burada bağlanıyor. Büyük liman bölgenin en faal limanı olması gerekirken; yıllardır biriken küçük sorunlarının o zamanlarda çözülmeyişi yüzünden bugün kendine gelemez halde.

Hangisini yazsak hangisini söylesek sorun olarak bizde bilmiyoruz. Resimlerde siyah beyaz karelerin izin verdiği ölçüde sorunların tespitini yapmaya çalıştık. Kimseyi suçlamak, eleştirmek veya şu yaptı bu yaptı demek derdinde değiliz. 300’e yakın ailenin geçim kaynağı olan bu limanın sorunları ile ilgilenecek bir yetkili bulmak.

Limanın yerleşim alanında her yeri otlar kaplamış her şeyden önce. Tamam; ağaçlar ve belli bir oranda ot olsun diyebiliriz. Liman girişinin görüntüsünü almak için gittiğim limanın ucundaki küçük fenerin her yanı ottan geçilmiyordu. Bunları bir hale yola koymak zor değildir herhalde. Sonra liman giriş çıkışları hala neresi belli değil. Bir yolun girişi birkaç yıldır taşla kapalı halde duruyor. Bunu da niye yaptıklarını kimse bilmiyor.

Limanın içindeki deniz yüzeyini geçtim, deniz suyunun kenardaki kısımlarında(1 metre derinlik yok bu yerde) denizin dibini net görmekte imkansız. Ne kadar pislik ve çöp varsa denizin dibini kirletmiş. Denizin üstündeki yosun ve ne olduğunu anlamadığım birikintiler öylece duruyor. Bu kadar deniz üstü pislik nasıl olmuş belli değil. Yine teknelerin bağlandığı alanların çoğunda kırılmış şişe parçalarının haddi hesabı yok. Bunlar bile temizlenmemiş.

Birde liman içindeki lağım atıklarının görüntüleri var ki; olacak gibi değil. Lağımı buraya bağlamak bir şey değil. Liman içindeki 50-60 metrelik bir alanda lağım atıklarının siyah bir hale bürünmüş görüntüsünden kimsede rahatsız olmuş gibi değil. Lağım kokusu ise burada kalan insanları çok rahatsız ediyor anlaşılan. Oradaki vatandaşlara sorduğumuzda, atıkların karşıdan işyerlerinden geldiğini ifade ettiler. Yani yıllardır kimse de bu yerlere gidip arıtma sistemi yaptırmak için yetkilileri harekete geçirmemiş.

Liman girişi ise uzun bir zamandır küçük teknelere geçiş verecek kadar kum ile dolmuş durumda. Yani, az büyük bir tekne veya gemi diyebileceğimiz yük taşıma aracı buradan limana geçemiyor. Kum çekme gemileri de kimse bir istekte bulunmayınca ne yapsın limana gelmeyi.

Gazete olarak biz haberimizi yapıyoruz. Artık liman işleteme müdürlüğümü, Bulancak belediyesi mi, kaymakamlık mı, valilik mi bu işle ilgilenirler bilemeyiz!

Bakalım kim limana sahip çıkacak, takibini de yapacağız merak edilmesin!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?