Fındık fiyatı 8,75’e geriledi

Fındık fiyatı 8,75’e geriledi

Geçtiğimiz yıl 22 Lira bandını gören fındık fiyatı bugünlerde adeta tepe taklak olmuş durumda.

Geçtiğimiz haftayı 11 Lira’dan kapatan piyasa, haftaya düşüşle başlarken, dün rakam 8,75 Lira’yı gördü.

Piyasaya fındık inmezken, fiyattaki bu sert düşüşün neden kaynaklandığına ne üreticiler, ne de ziraat odaları bu duruma anlam veremiyor.

Giresun’da fındık fiyatı dün 8,75 Lira’dan alınıp satılırken, şimdi üreticide “Fiyat daha da düşer mi? endişesi hakim olmaya başladı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, oluşan fiyata tepki gösterdi.

Karan,”Artık bu oyuna bir son verilmesinin zamanı geldi ve geçiyor. Birileri yazdıkları senaryoyu dizi film haline çevirdi. Her gün farklı bir sahne izler olduk. Piyasayı tamamen eline geçirerek kontrol altına almak isteyenler, üreticiyle alay eder hale geldi. Akşamdan sabaha fındık fiyatına ayar çekiyorlar. Emanette ve elinde ürünü olan üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. Daha da ötesi yeni sezonda üreticiyi nasıl bir tablo beklemekte orası tam bir muamma. Binlerce fındık üreticisi adına bıçak kemiğe dayandı diyor ve fındık bölgesi AK Parti Milletvekillerini göreve çağırıyoruz. Milletvekillerimizin bakanlıklar ve başbakanlık nezlinde girişimde bulunarak üreticinin hakkını korumalarını, birkaç tane alıcıya ezdirmemelerini bekliyoruz. Tekelleşmeye karşı Maliye ve Ticaret Bakanlığı ile Başbakanlık Denetleme Kurumu acilen harekete geçmelidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?