Fındık Fiyatları Neden Bu Kadar Ucuz/Pahalı!

Fındık Fiyatları Neden Bu Kadar Ucuz/Pahalı!

Sosyal medya her şeyin hiç kontrole tabi olamadan ortaya boca edildiği bir ortam. Geçtiğimiz günlerde Girkon Başkanı Sıtkı Ada, bir resim paylaşmış ve resimde görülen fındık fiyatı üzerine “Sözün bittiği yerdeyiz, bizler çalışıp çabalayalım. Her türlü zorluklarda fındığı toplayalım. Hazır hale getirip 53 randımanla tüccara verelim. O da elini değmeden kırsın, paketlesin, on misli fiyatla bizlere satsın. Bizden 8-9 TL’ye alsınlar, 85 TL’ye satsınlar. Aradaki uçuruma bakın Allah aşkına! Buna kim veya kimler dur diyecek? Bizler hep böyle parçalanırsak, bizler STK’lar olarak tek yumruk olamazsak siyasilerin oyuncağı olmaya devam ederiz. Gelin birlikte olalım Karadenizliler olarak, ülkemize büyük girdisi olan fındığımıza sahip çıkalım, gerçek üreticiye de faydası olsun” diyordu.

Bunun üzerine ben dahil onlarca(bak binlerce demiyorum)kişi yorum yapmış ve bu fiyatın fahiş olduğunu yazmıştık. Doğrusu sosyal medya her türlü spekülasyona açık bir mecra bir resim bulup altına da bir şey yazdınız mı yüzlerce kişi olumlu veya olumsuz bir kanaate sahip olabiliyor. Resimde görülen ürün Fiskobirlik’e aitti ve altında da 85 lira yazıyordu. Etiketin sahte olup olmadığını, hangi marketin fiyatı olduğunu bilmiyoruz ama bunu üzerine onlarca yorum yapıyoruz. Ben de birkaç yorum yaptım. Yorumlarımda bu sene fındığın 10 lira civarında satıldığını bunun kırılınca 20 lira olabileceğini yazdım. Hadi karıyla ve masrafıyla 25-30 lira olabileceğini belirttim. Oysa üreticinin beklentisinin ise 15 lira civarında olduğunu bunun da kırılıp kavrulunca en fazla 45-50 liraya nihai tüketiciye ulaşması gerektiğini belirterek “Fiskobirlik fahiş fiyatla fındık satamaz” dedim.

Bu yorumlarımdan birinin altına Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar “Haber doğru değil, en yakın fisko marketlere uğramanızı tavsiye ederim” deyince araştırmaya başladım. Araştırmalarım sonunda Fiskobirlik’e ait birçok kuruluşun olduğunu gördüm. Fiskobirlik esasında benim de ortağı olduğum bir kuruluş olmasına rağmen üretici gözünde sıfırı tüketmiş bir kurum. Üreticileri Fiskobirlik’e fındık verse zaten yeter de artar. Ancak üreticiden aldığı fındığın parasını yıllarca ödeyemeyen bu kuruluş üreticinin gözünden düştü. Hükümetlerin de onca desteğine rağmen son yıllarda kısmen düzlüğe çıktı ama hala o imajını düzeltemedi. Tavsiyem bir an öce Fiskomarları elden çıkarsın bu işi özel sektöre devretsin. Bu kuruluşların hiç de karlı olduğunu düşünmüyorum. Bu tip kuruluşlar mülk sahibi kişilere rant aktarımı dışında birkaç eşi dostu işe alıp memnun etmekten başka bir işe yaramaz. Fiskobirlik asli işine dönmeli, üretici ile bir an önce barışmalıdır.

Fiskobirlik’in aldığı fındıklar EFİT A.Ş tarafından işlenip piyasaya sürülüyor. Sıcak pazarlama yanında online olarak da satış yapıyor. www.findikciyiz.com adresinde isteyene istediği kadar fındık gönderiliyor.  Bu sitede fiyatlara baktığımızda hiç de resimdeki gibi olmadığını görüyoruz. Bu sitede resimde görülen kavrulmuş fındık 45 TL olarak satışa sunulmuş. 500 gramlığı 27 lira olan fındığın 5 Kilosu 260 TL. natürel fındık fiyatları ise 250 gr 12,5 TL, 500 gram 22 TL 5 kiloluk fındık ise 250 TL. Benim anlayamadığım ambalajlar küçülürken fiyatın artması gerekirken bizimkilerde ambalajlar büyürken fiyatlar artmış. Kilosu 45 lira olan fındık 5 kiloya çıkarken neden 260 TL’ye kilosu 44 lira olan neden 250 TL’ye çıkıyor? Belki başkan bu yazıyı da okur da şimdiki gibi bir satır değil geniş bir açıklama yazıp gönderir.

Benim fikrim Fiskobirlik hükümetle işbirliği içinde üreticinin elindeki fındığı 15-16 liradan alsın, şu anda belirlediği fiyattan piyasaya satmaya devam etsin. Tabii bunun için en iyi pazarlama tekniklerini de kullansın. Bu iş memur mantığı ile çözülmez. Kimse almasın diye daha büyük ambalajı daha fazla fiyata satandan bunu beklemeli miyiz, doğrusu bilemedim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?