Fırın Denetimleri Devam Ediyor

Fırın Denetimleri Devam Ediyor

Ekmeklerde Gramaj Kontrolü ile Gıda İşletmelerinde Fiyat Kontrolü yapıldı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü,fırın denetimlerine devam ediyor.Bu kapsamda merkez ve ilçelerde ciddi denetim yapıldı

Denetimlerin sonuçları ise kamuoyu ile paylaşıldı.Yapılan açıklama şöyle

“Halkımızın en çok tükettiği gıda maddelerinden olan ekmek üretiminde gıda güvenirliliğinin sağlanması için yaptığımız çalışmalar yıl boyunca sürmektedir. Bu bilinçle Sayın Valimizin direktifleri doğrultusunda Giresun merkez ve ilçelerimizde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerimizce ekmek üretimi yapan 295 fırında satışa sunulan ekmeklerin gramaj kontrolü yapıldı. İl merkezinde yapılan denetimlerde Ticaret İl Müdürlüğünün denetçilerinin de katılımı ile fiyat tarifesi ve ürün fiyatı kontrolü yapıldı.

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ve Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı’nın birlikte aldığı karara göre ramazan pideleri 250 gr ve 360 gr olarak satışa sunulması gerekmektedir. Ramazan pideleri satışında iş yerleri arasında haksız rekabet yaşanmaması ve halkımızın mağdur olmaması için İl Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerimizce gramaj kontrolü yapılmaktadır.

Ayrıca yapılan denetimlerde; fırınlarda pide ve ekmek üretimini iftardan 1 saat önce sonlandırılması ve iftar saatine kadar sadece satış yapılması, iftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebileceği hususunda bilgilendirme yapılarak bu hususa uyulup uyulmadığı kontrol edilmektedir.

İl genelinde ekmek üretimi yapan 295 fırında yapılan gramaj kontrollerinde ekmek ve pidelerin uygun gramajla üretildiği görülmüş ve herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.

Ekmek üretimi ve satışı yapan iş yerlerinde gramaj kontrolünün yanı sıra işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunluklarının kontrolü yapılmaktadır. Tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için işletme sahipleri ve çalışanlar gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendirilmektedir. Güvenilir gıda arzının sağlanması için üretimden son tüketime kadar her aşamada denetimlerimiz gerçekleşmektedir.

Giresun ilimiz genelinde gıda denetimlerine yıl boyunca devam edilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar