FİSKOBİRLİK’İN ÖNÜ KAPATILARAK, GİTMEYE Mİ ZORLANIYOR?

FİSKOBİRLİK’İN ÖNÜ KAPATILARAK, GİTMEYE Mİ ZORLANIYOR?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, FİSKOBİRLİK’in önce Giresun’la sonra fındıkla özdeşleşmiş bir kurum olduğunun altını çizerek, FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü ve entegre tesisinin Giresun’dan başka bir yere taşınmasının veya gitmesinin söz konusu dahi olmadığını kaydetti.
Aynı zamanda FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyesi olan Karan, FİSKOBİRLİK’in önce Giresun’un sonra fındık üreticilerinin öz ve öz malı olduğunu ifade etti. Karan, zaman zaman FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü Giresun’dan götürülüyor, entegre tesisi başka ile kuruluyor yönünde çıkan asılsız ve sadece FİSKOBİRLİK gibi köklü ve bir kuruma zarar verme adına çıkartılan dedikodulara son noktayı koydu.
“Bu konuda ne yönetim kurulu başkanımız Lütfi Bayraktar’ın nede yönetim kurulu üyelerimizin bir düşüncesi yada görüşü var” diyen Karan, “1938 yılında kurulan ve kısa adı FİSKOBİRLİK olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Giresun merkezli faaliyetini sürdürmekte ve sürdürmeye devam edecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Özellikle üreticilerimiz ve Giresun kamuoyu bu tür asılsız ve sadece kurumu yıpratma adına ortaya atılan iddialara kulak vermesin.
81 bir yıldır fındık sektöründe söz sahibi olan FİSKOBİRLİK kaldı ki, kişilerin veya şahısların malı değildir. Üreticilerin kendi malıdır. Yönetici ve idareciler gelir geçer, kalıcı olan FİSKOBİRLİK’tir. 81 yılda birçok yönetim ve idareci geldi geçti. Hepsi de FİSKOBİRLİK’in kurumsal yapısı ve fındık için ellerinden geleni yaptı. Bugün de Lütfi Bayraktar başkanlığındaki yönetim kurulu ve idarecileri bu yönde çalışmakta ve sektörde kurumun bayrağını dalgalandırmaktadır. Bizim derdimiz FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğünü veya entegre tesisini bir yerlere taşımak değil, bizim derdimiz fındıkta daha fazla söz sahibi olmak, kendi öz sermayemizle aldığımız fındıkları işleyerek mamul haline getirmek ve çağa ayak uyduran bir kurum olmak. Bunları yaparken FİSKOBİRLİK’in bir üretici kurumu olduğunun bilinmesini ve siyasiler ile Giresun kamuoyunun kuruma daha fazla sahip çıkarak, destek olmasını bekliyoruz. Bunu şahsımız adına değil, FİSKOBİRLİK, üretici ve fındık adına istiyoruz. Ayrıca zamanın yönetici ve idarecileri tarafından kuruma kazandırılan gayrimenkul ve mal varlıklarına kelepir veya hibeymiş gibi yaklaşılmamasını istiyoruz. FİSKOBİRLİK bünyesinde yüzlerce kişi istihdam eden, fındık ve mamulleri noktasında bir dünya markası olan bir kurumsal bir yapıdır. Bir şahsa ait gayrimenkul veya arsa ne kadar değerli ise FİSKOBİRLİK’in gayrimenkulleri ve arazileri de yerine, konumuna göre o kadar değerlidir. Hiç kimse FİSKOBİRLİK’in mal varlıklarını ucuza kapatmanın hesabını yapmasın. Değeri, ederi ve hakkı neyse odur. Birliğe ait arazilere kurumun çıkarlarına aykırı şer konulması kurumun gelişmesine zarar veriyor ve hızlı kalkınmamızı engelliyor. İdareciler ve yerel yöneticiler artık bu yanlışa dur demeli” dedi.
Karan, FİSKOBİRLİK olarak yeni entegre tesisi için Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruma tahsis edilen arazide çalışmaların başlayacağını da belirterek, FİSKOBİRLİK’in en kısa zaman içerisinde modern bir fındık işleme tesisine kavuşacağını kaydetti.
Karan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Sakarya’ya fabrika teklifine de teşekkür ederek, aynı hassasiyeti diğer belediye başkanlarından beklediklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?