FİSKOBİRLİK’TEN EROĞLU’NA CEVAP

FİSKOBİRLİK’TEN EROĞLU’NA CEVAP

Fiskobirlik,İyi Parti Giresun İl Başkanı Abdülkadir Eroğlu’na cevap verdi

 

Fiskobirlik’ten yapılan açıklamada”Geçtiğimiz Günlerde Giresun İyi Parti İl Başkanı Sayın Abdulkadir Eroğlu, gerek yazılı ve görsel medya aracılığı ile gerek sosyal medya hesapları üzerinden, Giresun Entegre Fındık İşleme Tesisleri içerisinde yapacak olduğumuz yeni yatırımımız ile ilgili bizce yanlış ve eksik bilgiye dayalı birtakım açıklamalarda bulunmuştur. “denildi ve şu noktalara işaret edildi

“Sayın Eroğlu ve kamuoyunun bilmesini isteriz ki, yapılacak olan soğuk hava deposu lojistik amaçlı bir depo değil, üretim amaçlı bir depo olarak inşa edilmektedir. Entegre Tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin teknik nedenlerden ötürü bir süre soğuk hava deposunda bekletilmesi gerekmektedir. Mevcut tesislerimiz içerisinde yer alan soğuk hava depoları, yapılan yeni yatırımlar, genişleyen pazar payımız ve artan üretim faaliyetlerimiz nedeniyle yetersiz kalmaktadır. İlgili yatırım, Sayın İl Başkanın düşündüğü gibi keyfi istekler doğrultusunda değil, oluşan talepler ve planlamalar neticesinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle soğuk hava deposunun üretim tesisinin eklentisi olarak inşa edilmesi zaruridir.

Ayrıca bahse konu olan 1719/188 numaralı parselde istenilen imar değişikliğinin, çevrede ve Entegre Tesisleri içerisinde yer alan yapılara herhangi bir engeli veya zararı bulunmamaktadır. Burada gerçekleştirilen imar değişikliğinin nedeni, soğuk hava deposu için gerekli rantabl alanın oluşturulmasıdır. Birliğimiz iştirak kuruluşlarından EFİT A.Ş, bu alana herhangi bir konut inşası gerçekleştirmeyecektir. Bu alanda yapılacak olan, EFİT A.Ş’ in büyüyen pazar payı ve artan üretim kapasitesi nedeniyle ürün depolamak ve üretim faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak adına ihtiyaç duyulan, üst düzey ses ve ısı yalıtımı sağlayan malzemeler ile yapım işlemi gerçekleştirilecek bir soğuk hava deposudur. Portatif malzemeler kullanılarak inşası gerçekleştirilecek olan soğuk hava deposu, Bulancak’ta yapılacak yeni üretim tesisimizin hayata geçmesi ile birlikte, eş zamanlı olarak taşınacaktır. Ayrıca Entegre Tesisleri içerisinde soğuk hava deposu yapılacak alanda zemin düzeltme ve betonlama işlemi de şimdiden gerçekleştirilmiş durumdadır.

Bir diğer hatalı bahis, soğuk hava deposunun gürültü ve hava kirliliğine sebep olacağı iddiasıdır. Projelendirme çalışmaları esnasında ilgili merciler tarafından gerekli incelemeler yapılmış, ses ve hava kirliliğine neden olacak bir durum tespit edilmemiştir. Tarafımızca da çevre duyarlılığı açısından, her türlü tedbir ve önlem alınarak projenin hayata geçirileceğinin bilinmesini isteriz. Ayrıca Sayın İl Başkanın açıklamasında bahsettiği gibi Entegre Tesislerimiz içerisinde soğuk hava deposu yapımına uygun herhangi bir boş bina da bulunmamaktadır.

Sayın Abdulkadir Eroğlu tarafından yapılan itiraz ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren bu tür açıklamaların, ne Sayın İl Başkanı ve Partisine ne de fındık üreticilerine bir faydası olmayacağı gibi yeni yatırım ve istihdam çalışmalarımızı geciktirmekten öteye geçmeyecektir.

Son olarak yeni yatırım ve istihdam çalışmalarımızın önünü açmak adına, projemizi onaylayarak hayata geçirmemize katkı sağlayan Giresun Belediye Başkanı Sayın Aytekin Şenlikoğlu ve Sayın Belediye Meclis üyelerine de ayrıca teşekkür ederiz.  Yakın döneme kadar FİSKOBİRLİK yatırım ve istihdam sağlamıyor diyen çevrelerin, şimdi ise FİSKOBİRLİK’in yatırım ve istihdam çalışmalarını engellemek adına attıkları adımları da, siz değerli fındık üreticileri ve kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?