FİSKOBİRLİK’TEN GİRESUN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

FİSKOBİRLİK’TEN GİRESUN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

1938’de Giresun, Bulancak, Keşap, Trabzon ve Ordu Fındık Tarım Satış Kooperatiflerinin bir araya gelerek, Giresun’da kurduğu S.S Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), 82 yıldır Giresun ekonomisine önemli katkılar sunmaya devam ediyor.

Kurulduğu günden bugüne, fındık ve fındık üreticilerinin yanı sıra, faaliyet gösterdiği illere yaptığı yatırımlar ve sağladığı istihdamla değer katmayı sürdüren FİSKOBİRLİK, geçmişte olduğu gibi günümüzde de Giresun ekonomisinin lokomotifi olma konumunu kimselere bırakmıyor. Özellikle 1981 yılından itibaren 39 yıldır Giresun’da faaliyetlerini sürdüren Entegre Fındık İşleme Tesisleri bünyesinde sağladığı 493 kişilik istihdamla dikkatleri üzerine çeken FİSKOBİRLİK, Genel Müdürlük, Giresun’da bulunan Kooperatifler ve EFİT AŞ bünyesinde çalışan personellerine yıllık toplamda 20 milyon TL civarında bir maaş ödemesi gerçekleştiriyor.

GİRESUN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yatırım ve istihdamın önemine dikkat çekerek hedeflerinin 2021 yılında daha fazla yatırım daha fazla istihdam olduğunu belirtti. Bayraktar açıklamasında ‘’Bugün itibariyle Giresun’da bulunan Entegre Fındık İşleme Tesislerimiz bünyesinde 493 kişi çalışmakta. Genel Müdürlüğümüz ve Giresun ili sınırları içerisinde bulunan 9 Kooperatifimizde ise 81 personel istihdamımız mevcut. Çalışan arkadaşlarımızın hemen hepsi Giresun’da yaşamakta ve Giresunlular. Entegre Tesislerimiz bünyesinde çalışan arkadaşlarımıza bu yıl toplamda 15 milyon TL’den fazla net maaş ödemesi gerçekleştirdik. Vergilerle birlikte bu miktar 21 milyon TL’yi buluyor. Genel Müdürlük ve Kooperatiflerimizde çalışan personellerimize ise yıllık toplamda yaklaşık 4 milyon TL net maaş ödemesi yapıldı. Bunlar çok ciddi rakamlar. Ancak yeterli bulmuyoruz.’’ Dedi.

İSTİHDAM SÜRECEK

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar açıklamasında 2019 yılı içerisinde Giresun’da en çok istihdam sağlayan kuruluşun FİSKOBİRLİK olduğunu belirtti. 2020 yılına başlarken hedeflerinin bunu sürdürmek olduğunu dile getiren Başkan Bayraktar; ‘’Pandemi süreci nedeniyle ülkemiz ve dünyada olduğu FİSKOBİRLİK olarak bizlerde birtakım sıkıntılar yaşadık. Üretim ve ürün tedarik çalışmalarının aksamaması adına ciddi bir efor sarf ettik. Çalışanlarımızın sağlığı bizim için herşeyden önce gelir. Bu nedenle kurallara riayet ederek çalışmalarımıza devam ettik. Bunlara rağmen bu yıl içerisinde yine istihdam sağlamayı sürdürdük. 2020 yılı hedefimiz Entegre Tesislerimizdeki çalışan sayısını 500’e ulaştırmaktı. Yıl sonuna kadar bu hedefe rahatlıkla ulaşacağımızı düşünüyorum.’’ Diye konuştu.

MALZEME TEDARİK ZİNCİRİMİZDE GİRESUN’LU FİRMALAR ÖNCELİĞİMİZ

İstihdam ve maaş ödemelerinin yanı sıra üretim zincirinde kullanılan yardımcı malzemelerin tedarikinde de Giresun’da bulunan firmalarla çalışmaya özen gösterdiklerini dile getiren FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar; ‘’ 3 vardiya 24 saat üretime devam eden Entegre Tesislerimizde ve Kooperatiflerimizde üretim, temizlik, nakliye vb. gibi ihtiyaçlarda Giresun’da yer alan firmalarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Önceliğimiz her zaman Giresun’da bulunan firmalar. Tabi bunu yaparken Birliğimizin ekonomik menfaatlerini göz önünde bulunduruyoruz. Şunu belirtmek isterim; bu kurumun boşa harcayacak 1 kuruşu dahi yok. Bu nedenle çözüm ortaklarımızı seçerken bunu da göz önünde bulunduruyoruz.’’ Açıklamasında bulundu.

Son olarak FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar açıklamasında; ‘’ 2021 yılında yapacak olduğumuz yeni yatırımlarla birlikte daha fazla istihdam sağlayarak bu şehre ve bu şehrin insanına değer katmayı sürdürmek istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda üreticilerimizin de birlik olup, ‘’Birliğine’’ sahip çıkması, fındığını FİSKOBİRLİK’e getirip, FİSKOBİRLİK’in ürettiği ürünleri tüketerek bizlere destek olması gerekiyor. Eğer bu birliktelik ve katkı sağlanırsa, inanıyorum ki hedeflediğimiz noktaya daha hızlı ulaşacağız.’’ Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?