GENÇLER ÜLKE YÖNETİMİNDE OLMAYA TALİP

GENÇLER ÜLKE YÖNETİMİNDE OLMAYA TALİP

Siyasi partiler kanunun siyasi partilerin gençlik kolları kurmalarına yasal bir engel yoktur.

Siyasi partiler içinde gençlerimizin görev alması kadar normal bir şey olamaz. Bunun üslubu şekli nasıl olursa olsun bunu sevinçle karşılamamız lazım.

Gençlerimizi 20 yaşında askere yollarız ellerine tüfeği verip vatan savunmasına göndeririz. !

Ama Devlet yönetmeye gelince sen gençsin ülkeyi yönetemezsin 18 yaşında milletvekili olamazsın deriz.

Bugün Amerika’da 18 yaşında seçilen belediye başkanları var. Avusturya’nın dışişleri bakanı 27 yaşında bu göreve geldi. Üniversiteleri ziyaret ettiğimde en parlak fikirler gençlerden geliyor. Bugün farkında değiliz belki ama dünya yaşlandıkça, onu yönetenler gençleşiyor. Bizim bu değişime ayak uydurmamız lazım. Hepsinden daha önemlisi bizim gençlerimizin siyasette yaşıt rol modellere ihtiyacı var. Gençlerin Meclis’te aktif siyasette rol almasının, ülke gençlerini sorunların çözümüne daha duyarlı hale getireceğine inanıyorum’’

 

Fatih Sultan Mehmet 12 yaşında tahta çıktı.

 

Şüphesiz ki Orta Çağ’dan Yeni Çağ’a geçişte değişimin başlangıç noktası; oldu. Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıkışı. Çağ açan çağ kapan gençlerin torunları  “Padişah iseniz geliniz, ordularınıza kumanda ediniz; yok, padişah biz isek, emrimize itaat edip ordularımızın başına geçiniz!” diyerek 12 yaşına rağmen koca imparatorluğu yönetmiş bir nesli evlatları olarak neden 18 yaşında milletvekili olmasın?

 

Halis bir gaye, sağlam bir ahlak duruş ve bir fikri birikim siyasetle yol yürümeyi düşünen gençler için şart olan vasıflardan en önemlileridir. Gençliğin politik yaşama katılması ya da politika yapması sorunu, ülkemiz gibi genç ve dinamik nüfusun ağırlıkta olduğu bir ülke için sürekli tartışmayı gerektiren bir konu olduğuna inanıyorum.

 

Çünkü “Gençliği kazananın geleceği de kazanacağı” fikri, dünyada tüm doktrinler ve siyasal akımlar için de kabul gören bir gerçektir.

 

Geçmişte 1987 yılında başlayarak DYP Giresun kurucu gençlik kolları başkanlığı yaptım. Gençlerin siyaset içeresin de yaşadığı sorunları, bizatihi yaşan birisi olarak

 

Her partinin gençlik kolları olmasına rağmen gençlerin büyük bir kısmının siyasetten uzak durduklarını gördüm.

 

Bunun sebepleri araştırdığınızda ise siyasi gençlik; siyasi oluşumların, etkinliklerinde görev alıp görüntü (bayrak asma, broşür dağıtma, slogan atma) çalışmalarını yürütenler olarak görünmekte ve parti meclislerinde fikirleri pek dikkate alınmayan, toplantılara katılsalar bile çoğunlukla toplantılarda dinleyici konumunda oldukları belirtilmiş olmasıdır.

 

Gençler siyasetin ülkenin meselelerinden uzak tutulamaz. Lakin gençler toplumsallaşma süreci içinde var olan, politik yetişkinlerden farklı kendilerine özgü duruşu, kararlılığı, heyecan ve dinamizmi ile toplumsal siyasi olguları değerlendirme yetkileri ülkemizin sosyal ve ekonomik yönden kalkınması açısından önemli olduğunu belirtmek birlikte, gençler geleceğe dönük anlayışları, amatör, daha iyi yapabilme istekleri ” Gençler Ülkeyi yönetmeye talip” olma iddiaları ile politika inşasında ufuk açıcı olduğu dile getirmek isterim.

 

Aynı zamanda gençler yerelde ve ulusalda karar alma mekanizmalarında nesne olmakla birlikte aktif özneler de olmalı; aynı zamanda kararlar ve eylemlerin belirlenmesinde aktif olmalı, sorgulama ve gözetleme işlevleriyle de denetleyici bir rol üstlenmelidirler.

 

Gençler Ülke yönetiminde olacak mı? Neden olmasın?

 

Ülke menfaatlerini güderek hizmet yapmak, sorunlara çözüm üretmek, proje sunmak kalkındırmak, huzur ve barış ortamı sağlayacak, geleceğe yön verecek olan gençlerdir. Siyasi arenada yer bulmak isteyen, İnsanlığın sorunlarını mesele edinen, hakikatten süt emen, fikir, oluş ve varoluş çilesi çeken bir gençlik, insanlığın sorunlarıyla hemdert olan, Müslümanların sorunlarıyla hem dost olan, Ülkesinin sorunlarıyla hemhâl olan bir gençliktir. Aktif siyasette yer almak isteyen gençler. Alanını daracık dünyayla sınırlamayacak, gemisinde bütün insanlığa yer açacak, kucak açacak gençlerdir.

Gençlerin toplumsal yaşamın en dinamik aktörleri olduğu düşünülürse yerel yönetimlerin, partilerin ve siyasete girmek isteyen gençler siyasette tam anlamıyla var olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar