GESOB’TAN İŞYERİ KİRALARI İÇİN TEDBİR ÇAĞRISI

GESOB’TAN İŞYERİ KİRALARI İÇİN TEDBİR ÇAĞRISI

Birçok esnafın yüksek kira artışları ile iflas noktasına geldiğini anlatan Ayhan”Bu soruna karşı artık çözüm bulunmalıdır”dedi

GESOB Başkanvekili  Ercan Ayhan,işyerleri kiralarının kontrolden çıktığını ifade ederek yetkilileri göreve çağırdı.Ayhan,zincir marketleri de eleştirdi.Ayhan” İlimizde sayıları her geçen gün artan yaygın marketler konusunu uzun yıllardan bu yana gündeme getirmekteyim. Ulusal çapta hizmet veren yaygın marketler mahalle arasındaki küçük esnafın iflas etmesine neden olmuştur. Bu yaygın marketler kendi aralarında adeta bir yarışa girmişler. Bu yaygın marketlerin bir şubesinin bir yerde açılması en az on küçük esnafın iflas etmesine neden oluyor. Ayrıca bu marketlerin içerisinde züccaciyeden tutunda her kalemden ürünler satılıyor. Giresun ilimizin her köşe başında bu marketlerin açılması çok ciddi bir sorundur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş, bu yaygın marketler konusunda önemli açıklamalarda bulundular. Esnaflarımızı temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olarak yapılan bu açıklamaları destekliyoruz. Giresun’da esnafımızı temsil eden bir oda başkanı olarak uzun yıllardır bu yaygın marketlerle mücadele ediyorum. Geçmiş dönemlerde bu ulusal marketlerin önü bu kadar açılmamış olsaydı bugün bu sıkıntılar yaşanmazdı. Bu market zincirlerinin Giresun’da sayısını bilen bile yok. Çünkü marketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Hangi mahalleye giderseniz gidin bu yaygın marketleri görüyorsunuz. Mahalle bakkalı her zaman müşterisine borca ürün vermektedir. Ancak yaygın marketler ise uygun fiyata ürün satmadıkları gibi küçük esnafında iflas etmesine neden oluyorlar. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un talimatıyla başlatılan soruşturmalara da destek veriyorum. Bu market zincirleri konusunda bir inceleme yapılsın, her yere şube açmalarına izin verilmesin. Bu marketlerin Giresun ekonomisine de faydası yoktur. Zaten bu marketlerin bütün kazançları Giresun’a değil de İstanbul’daki şirketlerinin genel merkezlerine gidiyor. Bir oda başkanı olarak bu yaygın marketlerin karşısında olduğunu her defasında ifade ediyorum. Valilik, belediye, Ticaret İl Müdürlüğü bu marketler konusunda bir denetim yapmalıdır. Bu marketlerden dolayı mahalle arasında bakkal esnafı kalmadı. Giresun halkımız yerel esnafına destek çıksın. Küçük esnafın bu market zincirleriyle yarışma şansı yoktur. Bunun için Giresun halkımızın kendi yerli esnafından alışverişini yapması gerekir. Bu marketlerin bir de gramaj düşüklüğüne gittiğini çok iyi biliyoruz. Her zaman yerel esnafımızın yanında oldum, bundan sonra da olmaya devam edeceğim” dedi.

“Esnafımızın en büyük sorunu işyeri kiralarına getiren zamlardır”

Giresun daki küçük esnafın sorunlarına dikkat çeken Ercan Ayhan Giresun ilimizde işyeri kiraları da ayrı bir sorun. Şehir merkezinde hizmet veren esnafımızın en büyük sorunu işyeri kiralarına getiren zamlardır. Bu zamlardan dolayı 2022 yılı içerisinde birçok esnafımız iflas derecesine geldi. Bu konuda oldukça mağdur esnafımız var. Yeni yılda yapılacak olacak olan zamlardan sonra işyeri kira bedellerinin yüzde kaç oranında olacağını esnafımızda merak ediyor. Devletimizin bu konuda önemli girişimleri oldu. Devlet olarak alınan bütün önlemlere rağmen halen yüksek oranda kira bedelleri var. Giresun ilimiz zaten nüfus olarak çok fazla yoğunluğa sahip değil. Çevre illerimizde insan nüfusu çok fazla olduğu için esnafın kazancı da fazla oluyor. Giresun ilimizde ise böyle bir durum söz konusu değil. Esnafımız kazandığıyla ay sonunu getirmeye çalışıyor. Birçok esnafımız ise baba mesleğini bırakmamak için kredilerle ayakta durmaya çalışıyor. Pandemiyle birlikte en çok zarar eden kesim esnaf kesimi olmuştur. Esnafımız pandemide yaşadığı ekonomik sıkıntıları yenmeye çalışıyor. Fakat işyeri sahiplerinin kiracılarına uyguladıkları zamlar artık esnafın bu kirayı ödeyememesine neden olmakta. Bu sebeple yeni yılda mülk sahiplerinin kira artışlarını yaparken kiracısı olan esnafı da düşünmesi gerekir. Aksi takdirde küçük esnafın ayakta kalma şansı yoktur” diye konuştu.

Haber: Hakan Çelebi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?