GİRESUN’DAN BİR OSMAN SİRKECİ GEÇTİ

GİRESUN’DAN BİR OSMAN SİRKECİ GEÇTİ

Giresun Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Görevlisi olarak eğitim veren Akademisyen Osman Sirkeci, üniversite görevinden önceki gün istifa ederek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başka bir görev İle çalışmaya başladı. Kendisinin anlatımı İle bir veda konuşmasını burada yayınlamak istiyorum.
Bir eğitimcinin kendi dilinden, kendi anlatımı İle kendi geçmişine, Giresun geçmişine bakışı ve helalleşmesi.
Buyrunuz…
“Giresun’dan yeni ufuklara
Bu Küçük Karadeniz kentine 5 yıl önce geldim, büyük hayaller, büyük umutlarla. daha ilk meydana inişimdi. adeta eski yılların izmir-konağına inmiş gibi hissetmiştim kendimi.
Gazi caddesi yokuşu olmasa bir bakıma kemeraltı’na benzerdi. Adası, kalesi güler yüzlü sevimli insanlarıyla Giresun. işte burada hem yaşanır hem düşünülür ve yazılır diyorsun.
Giresun Üniversitesi akademisyenleri ile tanışma fasılları, aynı zamanda Giresunlu çalışkan üretken özgün medya mensuplarıyla da tanışma fırsatı sunmaktaydı benim için. Giresun’a özgü küresel ve ulusal gündemi kısa kısa yorum ve yazılarımızı yerel medyasında, televizyonlarda buradan ulusal yayın organlarında buluşturma fırsatı buluyorum. sık sık aynı zamanda Anadolunun çeşitli illerinden yurtdışından Giresun’a gelen Öğrencilerimizin amatörce düşünce duygu ve yorumlarını Giresun ve okurlarıyla buluşturmaktaydık. ilk köşe yazısını yazan Merve’nin keyfini görmek, ilk yazısının yayınlandığını ailesiyle paylaşan Caner’in gözlerindeki pırıltıyı okumak beni de heyecanlandırıyordu daima doğrusu.
Evet Giresun’da beş koca yıl geçti. Bunun içine KÜSİ vizyonu da yerleşti, tuz festivali de yer aldı. Çeşitli derneklerin düzenledikleri toplantılar, eğlenceler ve zenginlik kattı. Bu zenginlik ve motivasyonla Giresun Üniversitesi benim için bir ustalık deney laboratuvarı olurken yüzlerce öğrencimiz de eğitti ve geliştirdi. Bir lisans önlisans düzeyinden öğrencimiz kongrelerde araştırmalarda ya projelerde büyük bir keyif ve özgüvenle yerini aldı. Giresun aynı zamanda Sokak ekonomisi adı altında daha önceki yıllarda başlatmış olduğunuz çalışmanın bir fırlatma rampası ve kaldıracı oldu. Bu beş yıllık döneme kabul eden üç ayrı rektörle bulduğumuz çalışma fırsatı; düşüncelerimizi hipotezlerimizi Giresun gibi bu küçücük ilden yeni kurulmuş bu üniversiteden dünyanın dört bir yanına yayma iletme fırsatı sundu. bana, öğrencilerimize ve diğer ekibimizde yer alan akademisyen arkadaşlarımıza Giresun’dan Malta devlet Bakanı’nın desteklediği birinci Sokak ekonomisi kongresi’ne yine Giresun’dan Mahatma Gandi’nin 150. doğum yıldönümünde onur konuğu olarak hindistan’a kadar uzanan ve orada küresel Sokak ekonomisi uzmanları olarak görüş ve düşüncelerimizi Hindistanlılarla ve dünya kamuoyuyla paylaşma fırsatına dönüştü.
Evet insan isterse ve azimle çalışmalarını sürdürürse hiçbir bahanenin arkasına gizlenmeksizin saklanmaksızın böyle küçücük bir Anadolu kentinden yeni kurulmuş bir üniversiteden seviyeleri çok düşük olmakla yargılanan öğrencilerinden küresel aktörler çıkarabileceğini gösterdi. hem bana hem de tüm kamuoyuna bu güzelliklerin onuru ve keyfiyle Giresun’dan yeni sınırsız ufuklara mavi enginliklerine yelken açmak, kanat çırpmak amacıyla yeni yolculuklara çıkıyor olmak insanı hem duygulandırıyor hem de hüznü ile birlikte yeni umutlara bir kere daha sürüklüyor. bu haliyle bu deneyleriyle bu anılarıyla Giresun’u hem benim bundan sonraki yaşantımda hem bizim çalışmalarımızın tarzımızla tanışan arkadaşlarımızın yaşantılarında unutulmaz bir yer tutacaktır. Fiziken Giresun’dan uzakta olsak da kalben daima Giresun’da birlikte olacağız. burada karşılaştığımız zorlukları da bu zorlukları yenerken elde ettiğimiz motivasyonu da bundan sonraki çalışmalarımızda Giresun’u hatırlayarak arkadaşlıklarımızla dostlarımızla yâd ederek daima kalbimizde hissedeceğiz.
Bu yanıyla bakıldığında hiçbir zaman Hiçbir zaman veda etmeyeceğiz. Giresun adasıyla tarihten aldığı çok kültürlü örtüsüyle daima gerilerden bir gemici feneri gibi yol arkadaşlığı verecek. Kutup yıldızı gibi ufkunuzu ve geleceğimizi aydınlatmaya devam edecek. Bu vesileyle eskisi kadar sık Birlikte olamayacağımız Giresunlulara şimdilik veda ediyoruz. Ama her zaman birlikte olacağız ve ilk fırsatta yine geleceğiz. Bekle bizi Giresun.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?