Giresunluların kaderi Eğribel Tüneli…!

Giresunluların kaderi Eğribel Tüneli…!

Rize’de ulaşıma açılan 14,3 km. uzunluğa sahip Ovit Tüneli ile Trabzon’da yapımı sürdürülen 14,5 km. uzunluğundaki Zigana Tüneli’nden sonra Eğribel Tüneli 11,9 km. uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun 3’üncü çift tüplü tüneli..
***
Türkiye’nin en uzun 3 tünelin hizmete açılış mukayesesi…
Ovit Tüneli: 13 May 2012’de temeli atılan toplam 14,3 km. uzunluğundaki tünel, 11 Kasım 2016’da kısmen, 6 yıl içinde (12.06.2018) tamamen hizmete açılıyor…
Zigana Tüneli: 17 Mart 2017’de temeli atılan toplam 14,5 km. uzunluğundaki tünelin 2019 yılında hizmete açılacağı söyleniyor…
Eğribel Tüneli: 25 Nisan 2015’de temeli atılan toplam 11,9 km. uzunluğundaki tünelde çalışmalar devam ediyor… Ne zaman hizmete açılacağı hala meçhul!
– Temel atılırken tünelin 3 yıl içinde açılacağı söyleniyordu…
– 14 Nisan 2018 tarihli (AA) mahreçli bir haberde Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın bir açıklamasına yer veriyordu: “Sol tüp tünelde ışığı görmeye 50 metre kaldı… Tünel inşaatının yaklaşık 2,5 ay gibi sürede tamamlanması planlanıyor. 27 Haziran’da yüklenici firma tarafından tünel teslim edilip vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak.”
– Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, 25 Ekim 2019 tarihli Sosyal Medya Paylaşımında, tünelin yeniden ikmal ihalesi sürecinin başladığını ve ihale sürecinin tamamlanmasının ardından tünel inşaatı devam edeceğini müjdeliyor… Lakin tünelin ne zaman tam olarak hizmete açılacağından bahsedilmiyor!
***
İmdi, yapılan her hizmet güzeldir; tebrik ve takdir edilir… Ve vesile olanlara teşekkür edilir.
Nihayet (geç de olsa) yıllardır çekilen mağduriyetler sona erecektir.
Ancak, tebrik, takdir ve teşekkür ederken Ovit ve Zigana Tünellerine göre Eğribel Tünelinin gecikmesinden doğan bölge halkının mağduriyetini sorgulamayalım mı?
– Ovit ve Zigana Tünellerine gösterilen hassasiyet Eğribel Tüneline neden gösterilmez!?
– Ovit ve Zigana Tünellerine gösterilen hassasiyettin altında acaba Rize ve Trabzon siyasetçilerinin farkı mı yatmaktadır!?
– Eğribel Tünelinin gecikmesinde acaba Giresun siyasetçilerinin zâfiyeti mi bulunuyor!?
– Geç de olsa, yapılan hizmette tebrik ve takdir edilenler; gecikmeden dolayı insanımızın çektiği ilave mağduriyetlerin hesabını ve vebalini acaba hiç düşünürler mi!?
***
“Aslında insanlar seni hayal kırıklığına uğratmıyor. Sadece sen, yanlış insanlar üzerinde hayal kuruyorsun.” (Montaigne)
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
26 Ekim 2019 C.tesi / 26 Safer 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?