Giresun’u ağlatan ölüm…!

Giresun’u ağlatan ölüm…!

Tütüncü’nün ölüm haberi şehri hüzne boğdu.Sanal alemde adeta yas ve gözyaşı vardı.AKP’den CHP’ye, MHP’den BBP’ye, SP’den Giresunspor taraftarına kadar binlerce  kişi, facebook hesaplarından üzüntü ve anılarını paylaştı. Tütüncü bu ilin öz evladı olarak ,elinden geldiğince her Giresunlu’ya destek olmuştu.. İnsanların dilleri  sanki sustu ve adeta gözyaşları ile konuştu.Tütüncü belki bedenen öldü ama ruhu ve bıraktığı hizmet ve hatıralar hep hatırlanacak..Cenaze ise bugün toprağa verilecek.

Ak Parti İl Başkanı Ali Tütüncü yaşamını yitirdi.Tütüncü bugün Giresun’da toprağa verilecek.Cenaze namazı Hacı Miktad Camisi’nde kılınacak ve Yeni Mezarlıkta toprağa verilecek.

AK Parti’nin 2015 yılındaki 5. Olağan Genel Kurulunda tek liste ile il başkanı seçilen Tütüncü, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bir süredir kanserle mücadele eden Tütüncü’nün bugün Giresun’da toprağa verileceği belirtildi.

AK Parti Giresun İl Başkan Vekili Kenan Tatlı, “İl Başkanımız Hasan Ali Tütüncü Hakka yürümüştür. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşam mücadelesini kaybetmiştir. Partililerimize bu üzücü haberi vermekten büyük üzüntü duyuyoruz. İl Başkanımıza kesin olmamakla birlikte çarşamba günü Giresun merkezde son görevimizi yerine getireceğiz” dedi.

BU İLDEN BİR YILDIZ KAYDI

Anaplı bir ailede siyasetle tanışan ve AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli sayesinde AKP ile yolları kesişen Tütüncü,görevde kaldığı süre içinde il içindeki siyasi dengelerin sağlanması ve yapıcı üslubuyla partide ön plana çıkmaya başladı.

MAKAM PEŞİNDE KOŞMADI

Canikli ve Tütüncü ailesinin dostluklarının temelinde çıkarsız bir samimiyet ve vefa vardı.Ali Tütüncü’nün babası merhum Tütüncü,okumak için Alucra’dan şehre gelen Canikli’ye kol kanat geriyordu.Baba Tütüncü ,Canikli’nin ileride büyük bir devlet adamı olacağını bilmeden ,kendisine baba şefkati ile sahip çıkıyordu..

Yıllar çabuk geçti.Canikli meslek hayatı ve siyasette ,büyüdükçe büyüyordu.Derken AK Parti’yi kurdular..Canikli yıllar sonra kendi okuduğu şehre dönüp siyaset yapacaktı..Tabi bunun için güvenilir bir kadroya ihtiyacı vardı..

Canikli hiç tereddüt etmeden merhum Ali Tütüncü’yü yanına aldı.Tütüncü de babası gibi mertti.Kendisine güvenen Canikli’yi hiç sırtından vurmadı.Önüne geçmek için çelme atmadı.Yaklaşık 15 yıldır siyasette birlikte denge siyaseti yürüttüler..Son referandumda dahi ülke ortalamasının 10 puan üstüne çıktılar..

Her partide gruplar ve rekabet vardır..

Bir siyasetçiyi değerlendirirken,rakipleriyle girdiği rekabete bakmak doğru değildir..Tütüncü aslında partideki rakiplerine de hoşgörü ile bakabilen bir yapıdaydı.Herkese en az bir defa şans verilmesi konusunda sayın Canikli’ye hep olumlu refarans olmuştur..Tütüncü’den şans isteyip de alamayan çok az kişi vardır..

Aslında denge siyasetini,neredeyse bilimsel ölçülerde yapıyordu.

Onlarca grubu aynı anda başarıyla idare ediyordu..Bu süre içinde birçok tarihi hizmetin de temelini attı.Havaalanı projesi konusunda Canikli ve Tütüncü gayretinin çok ciddi sonuçları oldu.Eğribel Tünelinden sahil yoluna,Üniversiteden dönüm başı uygulamasına kadar birçok alanda ciddi hizmetler yapıldı..

Giresunspor’da bir düzen oluşmasını da sayın Tütüncü’nün tercihleri sağlamıştır.Kısaca 10-12 yılı tek tek kelimelere dökmek öyle kolay değildir.Genç yaşına rağmen bu ilin sosyal ve siyaset hayatına adeta damga vurmuştur..

ZULÜM ETMEYİ SEÇMEDİ

Tütüncü CHP ve MHP başta olmak üzere bu ildeki rakip parti mensuplarına zulüm etmeyi hiç aklından dahi geçirmedi.Rakip partilerle birer dost ve kardeş gibiydi.Kendisini çok ağır eleştiren medyaya karşı bile kin gütmezdi…O aslında her yönüyle bir dengeydi..Bu yönü ve Yokluğu zamanla çok daha iyi anlaşılacaktır

Merhum Tütüncü bu ilde her haliyle iz bırakmıştır

Siyasette takımdaşlığı öğretmiştir..

Muhalefete gösterdiği hoşgörü sanal alemde kendini göstermiştir.Değişik partilerden yüzlerce kişi Tütüncü için mesaj üstüne mesaj yağdırmaktadır.

Kısaca Tütüncü bu ilde iz bırakmıştır..Yıllarca hayırla anılacaktır..

 

AK Parti İl Başkanı Tütüncü kimdir?

1 Ocak 1971 Giresun merkez doğumlu olan Tütüncü, Giresun Üniversitesi Makine bölümü mezunu. Tütüncü, 2001 yılında üye olduğu AK Parti’de 2006-2012 yıllarında çeşitli dönemlerde İl Başkan Yardımcılığı, Tanıtım Medya Başkanlığı ve Siyasi Hukuki İşler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2012-2014 yıllarında Merkez İlçe Siyasi Hukuki İşler Başkanlığı yaptı. 2007-2009 yıllarında Belediye Meclis üyeliği ve 30 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde yeniden Belediye Meclis üyesi olarak seçildi. 14 Şubat 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Kongresinde ise tek liste ile Giresun İl Başkanı seçildi. Giresun Spor Kulübü 2. Başkanlığı ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Disiplin Kurulu Başkanlığı yapan Tütüncü, kurumsal firmanın işletmecisi olarak ticaretle uğraşıyordu. Tütüncü, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?