GİRESUN’UN MADEN REZEVRLERİ İÇİN ŞOK İDDİALAR

GİRESUN’UN MADEN REZEVRLERİ İÇİN ŞOK İDDİALAR

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz,maden rezevrleri konusunda iktidarı uyardı.
Yılmaz”Özellikle Giresun İli Maden Haritasında da gördüğümüz, Metalik maden yatakları ve endüstriyel hammaddeler yönünden zengin rezervleri olan Giresun , neyin, nereden nasıl çıkarılacağı , ve sanayisi de Giresun’da olmak koşuluyla ,bu madenlerin Katma Değerinden nasıl yararlanacağına geç te olsa karar vermek zorundadır.
Tüm dünyada ve ülkemizde de olduğu gibi , Turizm ile Madencilik alanlarında mutlaka çatışma durumu söz konusu olmaktadır. Madenciliğin ekosisteme zarar vermeden, hangi bölgelerde hangi teknoloji ile yapılabileceğine, toprağın altındaki zenginliğe, üstündeki zenginlik olan Turizm ve doğanın asla feda edilmemesi hassasiyetinden yola çıkarak, Turizm ve Madenciliğin Giresun için Kırmızı Çizgilerini mutlaka bugünden çizmek durumundayız. Tüm bu gerçekleri bilimsel olarak masaya yatıracak bir çalıştay düzenlenmelidir Giresun’da.

Sonrasında bir Master Plan çalışması ile Turizm ve Madencilik Çatışmasını gidererek , bu iki alanı Giresun’un gelişmesinin lehine çevirebilmeliyiz. Tabi burada Sn. Valimize, Siyasi İktidar temsilcilerimize , özellikle Giresun Üniversitemize, Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili kamu kuruluşlarımıza çok büyük görevler düşmektedir”dedi.
Yılmaz şöyle konuştu: “Neden bu konuyu ,İl Genel Meclisimizin Aralık ayı toplantısının gündeminde konuştuğumu bir örnekle paylaşmak isterim. Örneğimin adı : GİRESUN VİZON GRANİT.
Giresun vizon granit, Türkiye’de çıkarılmaya başlanan ilk granit çeşididir. Granit piyasasında rakipleriyle çok iyi bir şekilde yarışan ve çok rağbet gören bu eşsiz doğal taş, tüm yüzey işlemlerinin başarıyla gerçekleştirilmesine müsaade eder. Diğer granit türleri ile çok iyi bir görüntü kombinasyonu oluşturabilen Giresun vizon granit, füme ve gri renkler ile kahverengi dokular barındırır. Açık alanlarda rahatlıkla tercih edilebilecek olan bu granit türü kendine has dokusal özellikler taşır. Yoğun yapısı, ısı izolasyonu için kullanılmasına olanak tanır. Sıcaklık değişimlerine karşı gösterdiği direnç, onun kullanım yelpazesini oldukça genişletmiştir. Yurt dışına en çok ihraç edilen granit türü olan Giresun vizon granit, kullanıcıları tarafından da oldukça beğenilmektedir. Özellkle Rusya ve Azerbeycan’ da saray gibi önemli bina larda Giresun Vizon granitler kullanılmıştır.
Kalitesi tescilli Giresun Vizon Granit bizden, yani inşaat hammaddeleri sanayinin granit mermer rezervinin 152.256.000 m3’ü Giresunda. Ancak bu işin Kaymağını da başka iller yiyor. Üstelik Granit gibi taşları işleyen işletmelere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu % 55 oranında ve 500.000 EURO ya kadar hibe verirken , 2 organize sanayimiz ve bir de limanımız varken, tüm dünyanın tanıdığı, bir tek Giresun ‘luların yeterince haberdar olmadığı bir zenginliğimizin daha katma değerini başka illere kaptırıyoruz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar