GÖRELE’NİN KURTULUŞU KUTLANDI

GÖRELE’NİN KURTULUŞU KUTLANDI

SERDENGEÇTİ VE SÜLEYMANOĞLU KUTLADI

Görele’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle kutlandı.

  1. Yıl Dönümü için ilçede tören yapıldı.

Görele’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü kutlama programı saat 09.00’da 3 pare top atışıyla başladı. Vali  Mehmet Fatih Serdengeçti, bu özel güne katılarak, Görele halkıyla bir araya geldi.

Kutlamaların ilk aşaması olarak, 12 Şubat Pazartesi günü akşam namazından sonra Görele Şehitlik Camii’nde şehitler için mevlit okutulmuştu. Görele halkı, şehitlerin aziz ruhlarına dualarla seslenerek, birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdi.

Ardından, 13 Şubat 2024 Salı günü saat 10.00’da Görele Kaymakamlığı, Görele Garnizon Komutanlığı ve Görele Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi.

Şehitlik ziyareti ile devam eden programda Görele İlçe Müftülüğü tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilerek Şehitlerimiz için dualar edildi.

Aynı gün Görele’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü dolayısıyla Görele Cumhuriyet Meydanı’nda da tören düzenlendi.

Törende, Görele’nin kurtuluş günü anısına tarihi olayların temsili canlandırma gösterisi büyük ilgi gördü. Halk, kurtuluşun simgesel anlatımını coşkuyla izleyerek, bu özel günü bir kez daha hatırlamanın gururunu yaşadı.

Program kapsamında düzenlenen etkinlikte, hürriyet kızının kurtarılması sahnesi de canlandırıldı. Görele’nin kurtuluşunun anlamını vurgulayan bu simgesel gösteri, izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu tarafından halkın kurtuluş günü kutlanarak, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Program, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Akabinde protokol konuşmalarıyla devam eden programda, Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu’nun konuşmasının ardından, Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, katılımcılara hitap ederek; “Görele’nin kurtuluşu, tarihimize ışık tutan önemli bir dönemeçtir. Bu zaferin mimarları olan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Görele halkının birlik ve beraberlik içinde bu günü coşkuyla kutlaması, gelecek nesillere miras olarak bırakılacak en değerli armağandır.” şeklinde konuştu.

Program, geleneksel Türk müziği olan mehteran gösterisiyle devam ederek, katılımcılara tarihi bir atmosfer sunup, kurtuluş günü coşkusunu artırdı.

Program içinde, milli ve kurtuluş temalı şiirlerin okunmasıyla kültürel bir zenginlik sunuldu.

Katılımcılara yönelik kutlama mesajları, etkinlik boyunca okunarak, kutlamalara katılan herkesle paylaşıldı.

Görele’nin kültürel zenginliklerini yansıtan halk oyunları gösterisi ve kemençe dinletisi, katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Program kapsamında, katılımcılara sıcak çorba ikramı yapılarak, birlik ve beraberlik atmosferi daha da pekiştirildi.

Kurtuluş günü kutlamalarının son bölümünde, özel bir araç geçişi gerçekleştirildi. Katılımcılar, coşkulu bir atmosferde geçişi izleyerek, etkinlikleri sonlandırdılar.

Etkinliğe,  Serdengeçti başta olmak üzere Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Görele Kaymakamı Refik Özsoy, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutan Vekili J. Albay Tuncay Akgün, Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu, Giresun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tolga Erener ile daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kolluk görevlileri ve vatandaşlar büyük bir coşku içinde katıldılar.

Kutlamalar, aynı gün saat 19.30’da Görele Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Görele Belediyesi Musiki Cemiyeti Türk Halk Müziği Korosu tarafından verilen konserle devam edecek.

Haber: Fatma Uğurlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?