Gürsoy’dan Kurtoğlu Zeki Hoca’ya Büyük Vefa..

Gürsoy’dan Kurtoğlu Zeki Hoca’ya Büyük Vefa..

Giresun’un saygın bilim adamlarından,sinema ve belgesel Yönetmeni Ahmet Gürsoy,gelecek nesillere önemli bir eser bırakmak için düğmeye bastı.

Milli Mücadelenin Gönüllü Alaylarının imamı Kurtoğlu Mustafa Zeki Hoca Belgesel çekimlerine Küçüklü Köyünde başlandı.

Bulancaklı Gönüllü Alayların İmamı’nın Belgeseli Çekiliyor

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş savaşının önemli simalarından Giresun gönüllü alaylarının imamı Kurtoğlu Mustafa Zeki Hoca’nın hayatını konu alın belgesel film çekimlerine başlandı. Öğretim Görevlisi Gazeteci Yazar Ahmet Gürsoy’un yönetmenliğini yaptığı belgesel çekimleri Kurtoğlu’nun doğup büyüdüğü Küçüklü Köyü’nde başladı.

Bulancak Belediyesinin desteği ile sürdürülen çekimlerde, Kurtoğlu’nu meslektaşı Piraziz İlçesi Maden Mahallesi İmamı Zafer İlyas, babası Ömer Ağayı Giresun Eğitim Fakültesi Öğretim görevlilerinden Hüseyin Kara canlandırdı.

Konuyla ilgili bilgi veren Öğretim Görevlisi Gazeteci Yazar Ahmet Gürsoy,“Çekimlere devam edeceğiz. Bazı savaş sahnelerini, Kurtoğlu’nun Giresun’da halkla yaptığı toplantıları ve Kuvayı Milliye çalışmalarını canlandıracağız. Bununla ilgili askeri kıyafet dikimleri tamamladı. Amacımız Dönemin özelliklerini Giresunluların vatan müdafaasına yaptığı katkıyı olabildiğince görüntüsel olarak anlatmaktır” dedi.

Geçtiğimiz hafta sonu başlanan çekimlerde Giresun gönüllülerinin cepheye uğurlanışı canlandırıldı. Geleneklere uygun olarak asker uğurlama törenlerinde yöresel yemekler yapılırken, bir taraftan da gönüllüleri toplayan baba Ömer Ağa’nın oğlu Mustafa’ya sancağı teslim etmesi ve ardından dualarla köyden uğurlanmaları çekildi.

İl Müftüsü Muhuttin Oral dua sahnesinde oynadı.

Küçüklü Köyü’ndeki asker uğurlama törenleriyle ilgili çekimlerde duayı Giresun İl Müftüsü Muhuttin ORAL  yaptı. Ardından Sancağı teslim alan Mustafa Zeki Hoca’nın köyden ayrılıp cepheye gidişi anlatıldı.

Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrolarının katkı sunduğu filmde gönüllü askerleri Giresun Eğitim Fakültesi öğrencileri oynadı. Köy kadınlarının hazırlıklarını ise Şehir Tiyatroları oyuncuları canlandırdı.

Kurtoğlu ailesinin de destek sunduğu çekimler, Kurtoğlu’nun gönüllü olarak katıldığı Kafkas cephesindeki başarılarının anlatılmasıyla sürecek.. Kurtuluş Savaşı’nda 47. Giresun Gönüllü Alayındaki çabaları vurgulanacak..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?