Hafızlık İcazet Töreni….

Hafızlık İcazet Töreni….

Eflaki: Hâfız Oldum Ya Rab Hâfız Öleyim!

Giresun’da bir ilk… Kuran-ı Kerim indirildiği o günden bugüne varlığını koruyorsa, Cenabı Hakkın Onu koruması ve hafızlarımızın Onu ezberlemesi sonucu olmuştur. Dünyanın en güzel işi olan Hafızlık Cenabı Allah’ın büyük lütfudur. Çok âlim olabilir, bir insan belki 10 lisan konuşabilir, ama hafız olamaz…

Giresun İl Müftülüğü bir ilke daha imza attı.

Giresun Müftülüğü tarafından düzenlenen Hafızlık merasimi 15 10 2016 tarihinde Giresun Kapalı Spor salonunda yapıldı.

Giresun’da ilk defa bütün ilçe Kur’an Kurslarında hafızlıklarını ikmal etmiş talebeler için toplu Hafızlık İcazet Merasimi yapılıyor: Giresun Merkez ve Bulancak, Espiye, Tirebolu, Görele ilçeleri yatılı Kız ve Erkek Kur’an Kurslarında okuyan 32 Erkek 33 Kız toplam 65 öğrenci… Hafızlıktan mezun oldu.

Yollarına gül serilerek yürüyerek, karşılanan bayan erkek hafızlarımız bir süre dua ve yemin etti Salonunda kalabalık halkın katılımı ile gönülleri huzura erdirip hafızlık aşkını gönüllere akıtan bir tören yapıldı.

Hafızlarımız arasında dikkatimi çeken Urfa’dan, Bitlis ten, Hakkâri’den gençlerimizin olmasıydı.

Siyaset ve bürokratının ilgi göstermediği törende adeta duygu seli Yaşam’dı..

Giresun il müftümüz Muhittin Oral ve merasime misafir olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup CİVELEK teşrif ediyor… Aynı zaman da birer konuşma yapıyorlar.

Giresun İl Emniyet Müdürü Uğur ÖZTÜRK, Giresun Defterdarı Musa KOÇULU, Giresun Ticaret İl Müdürü Ali YILDIRIM, İlce Müftülerimiz Giresun Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Hasan BULUT ve K.Y.K İl Müdürü Fethi ELMAS dışında başka daire müdürlerinin katılamadığı görülüyor…

Ak Parti İl Bşk. Vekili Kenan Tatlı ve İl Genel Meclis Başkanı Mürşit Gürel’den başka maalesef bu merasime iltifat eden siyasetçi de olmamış.

Özellikle eski ve yeni milletvekilleriyle belediye başkanlarından herhangi bir katılım yok!

Keza Giresun Üniversite Rektörü bir tarafa üniversiteden bir temsilcinin katılamamış olması da dikkat çekici!

Katılan devlet ricaline de bu katılımlarıyla törene bir güç kattıklarını, aynı zamanda milleti temsil eden bu program sayesinde kendilerinin de güçlendirdiklerini ifade etmek istiyorum. Devlet ve ricali, milletiyle, milletinin değerleriyle bir oldukça, birlikte oldukça değerlidir ve güçlüdür.

Allah hafız kardeşlerimizin yollarını acık hayırlı eylesin.

İlk defa katıldığım katılmakla çok mutlu olduğum o manevi duyguların en büyüğünü yaşadığım Hafız olmamın manevi hazını o cemiyette bulunanlara aktarmış olan, ‘’Gençlerimize ve onları yetiştiren değerli Hocalarımız, Anneler, Babaları canı gönülden kutluyorum’’.

Allah yollarını aydınlık eylesin. Bu gençlerimiz var oldukça Ülkemizin milletimizin birlikteliğini bozmaya hiç bir güç yetmeyecek.

“Hafızlar ordusuna Maune’de şehit edilen 70 hafız sahabenin arkasından gelenlerin başlarında taçları güneş gibi parlayan bu 65 genç hafız katılmış oldu. Ne mutlu o anaya ne mutlu o babaya. Hiç bir derece, hiç bir terfi, hafızların dercesine erişemez. Gelecek kuşaklar Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde hafızlardan öğrenebilir.

Yetişmiş olan hafız kardeşlerimizin de çocuklarını kendileri gibi yetiştirmeleri büyük önem arz etmektedir. Böylesine büyük bir hizmete imza atan tüm kardeşlerimizi yürekten kutluyorum. Hafızlarımızın ana-babalarına da, böyle evlatlar yetiştirdikleri için teşekkür ediyorum. Bu hafızlarımıza ne kadar saygı ve hürmet göstersek, hafızlarımızı ne kadar tebrik etsek onlara ne kadar gıpta etsek inanın azdır.

Bu toplumun içerisinde nice böyle hafızlık yapmış, hayatlarını Kur’an ile tenzil etmiş arkadaşlarımız var. Onları da tebrik ediyorum. Devamını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum. Bu gençlerimiz ve aileleri mahşer günü taç giyecekler ve onlara oku ve yüksel denilecek. Mahşer kalabalığının hayran bakışlarıyla onlar yükselecek”

Geçmişten son yıllara kadar Diyanet ve Diyanetin Kur-an kurslarına personellerine önem ve destek verilme, konusunda zafiyet içinde olundu. Destek ve değer vermeler, hep başka yerler de yapıldı. Başka, başka cemaatler vs vs etrafında döne, döne dönüldü.

‘’Devletin diyanetine, Devletin Kur-an Kurslarına, Devletin imam hatip okullarına ve yurtlarına Üniversitelerde okuyan gençlerimize devlet millet olarak hep birlikte değer verip sahip çıkar destek verirsek’’. Ülkemizin geleceği olan gençlerimiz başka çıkar gurupları cemaatlerin inisiyatifine bırakılmamış olur. , Ahlaklı, sağlıklı, vatanini devletini milletini seven güzel nesiller yetiştirileceğine emin olun. İnşallah seneye 65 değil daha fazla hafızlar yetiştirilmiş olunacaktır!.

“Elifba Ordusu” var. Hayat ve ahiret onun gibilerinin yaşantısında adeta birleşmiş, güzel revnaklı bir bahçeye dönüşmüş ve bu ilim bahçesinin anahtarı da kuşkusuz Hz. Peygamber aşkı… Hafız; Kuran’ı omuzlarında, Peygamber aşkını ise hayatında taşıyan bir cihat ehlidir aslında. Cehd eder, gayret eder, mücadele eder kendi nefsiyle, batılla, veballe ve ona bakan Allah’ı hatırlar, onun güzel ahlakı bir mum gibi aydınlatır etrafı

Hafız “Kur’anı doya doya, yürekten duya duya, kalbine oya oya nakışlayan demektir/ Hasılı o Hüda’nın, Habib-i Mücteba’nın, Peygamber-i Zişan’ın sevdiği can demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?