Hasan Ali Tütüncü Hakk’a yürüdü!..

Hasan Ali Tütüncü Hakk’a yürüdü!..

Doğum… Hayat… Ölüm…

Doğum ve hayat olmasa, ölümden bahsedilmezdi…

Doğum: Sevinç ve mutluluk vesilesi, bayram günü…

Hayat: Doğum ve ölüm arasında elemli mücadele süreci…

Ölüm: Yok oluş değil, fânî âlemden ebedî âleme yeni bir doğuştur.

Ölüm; en güzel nasihattir.

Ölüm; yaşayanlar için en güzel ve müessir birer vaaz ve ibret kaynağıdır.

Ölüm; dünya hayatının faniliğinin, dünyevî makam ve sıfatların değerinin(!) göstergesidir.

***

Resul-i Ekrem (SAV) ölümü;“Zevkleri yok eden… Mü’minin hediyesi…” olarak tarif ediyor.

İmam Gazali bu hadisin yorumunda diyor ki; “Çünkü dünya, mü’minin tutuklu bulunduğu bir yerdir. Zira burada devamlı olarak nefsi ile mücadele, şehvetlerine karşı riyâzet ve şeytanın saldırısına karşı savunma halindedir. Ölüm ise bu sıkıntılardan âzâd olmak demektir. Âzâdlık ise kendi hakkında bir hediyedir.”

“Dünyanın zevklerini seven, ona aldanıp meyleden kimse, ölümden gaflet eder ve ölümden bahsedilince, ondan nefret eder, ölümü anmaz; anarsa da dünyadan nasıl ayrılacağına üzülerek anar. Bunun için ölümü yerer.” (İhyau ulumid-din)

***

Peygamberimiz (sav) Efendimiz buyuruyor ki; “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz.”

Bu Peygamber emrini; “Müslüman ölülerinizin arkasından olumsuz hallerini konuşmayınız/yazmayınız” diye anlamak mümkün olduğu gibi;

Hayatlarında güzel hizmetler yapmış, Allah’a kulluk vazifesini güzel yerine getirmiş, imanla Rabbine kavuşmuş “ölülerinizin” güzel ve örnek hallerini, gelecek nesillere de iyi örnek olabilmesi için “konuşarak ve yazarak” gündeme taşımak olarak da anlamalıyız!

***

“Günümüz dünyası değişti. İnsanlar takva ölçüsünü unuttu. Sesi çok çıkan, reklamı bol yapanın peşine takılıp gitmektedirler.

İnsanlar aşırı sevgi hastalığı sebebi ile peşinden gittikleri şahısların hatalarını görmek istemiyorlar veya görecek bilgiye sahip değiller. Ama bu gafletleri âhiret âleminde geçerli bir mazeret olmayacaktır.” (Ahmed Yaşar Hocaefendi )

***

Merhuma Allah Teâlâ’dan rahmet ve mağfiret diler, başta AK Parti teşkilatları olmak üzere Tütüncü ailesine, akrabalarına, dost ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederiz.

Vesselam…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?