HAYVAN SEVGİSİ ÜZERİNE NE GÜZEL ÖRNEKLER VAR

HAYVAN SEVGİSİ ÜZERİNE NE GÜZEL ÖRNEKLER VAR

 

“Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.” Mahatma Gandhi

“Hayvan severler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli.” John Grogan

Yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz bu kirli  dünyanın gerçek sahibi onlar. Tüketiyoruz, üretmiyoruz, katlediyoruz. Dünyadaki milyarlarca insan hala hayvanları anlamıyor, empati kurmuyor, onları kendi dünyalarından dışlıyor.

Neden, hangi konudan bahsettiğim apaçık ortada.Hayvan sevgisinden tabi ki de değerli okurlar.Ankara’da hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 62 yaşındaki Kamile Aydın’a denk geldiniz mi bilemem ama haberlerde izledim.Gözlerim yaşardı,yapılacak yorum bulamadım,ne kadar vicdanlı insanlar da varmış diyebildim.

Sattığı hurdalardan elde ettiği gelir ve çöplerden topladığı yiyeceklerle hem kendini hem de sokak hayvanlarının karnını doyuruyor Kamile Teyzemiz. Allah ondan binbir kere razı olsun.Olur da inşallah.Ne bileyim;ağzı dili söylemeyen sokaklarda garip yaşam süren sokak kedilerini,köpeklerini sahiplenmiş.Başkent’te sokaklardan topladığı hurdaları satarak geçimini sağlayan Kamile Aydın, kendinden çok düşündüğü sokak hayvanlarının karnını doyuruyor. Hurda satarak elde ettiği gelir ve çöplerden topladığı yiyeceklerle evindeki sokak hayvanlarını doyuran Aydın, 100’e yakın kedi ve 17 köpeğe bakıyor.Biz birini gördüğümüzde itip kalkarken..

Biz arabayla bilerek,sırf eğlenmek için ezmeye kalkarken..Çocukluğumuzda başlayan hayvan sevgisini büyüdüğümüz zaman yitiriyoruz. İş, sosyal hayat, aile derken çocukluğunda sevdiğin o mahallenin kedisini bile görmezden geliyor, sırtımızı çeviriyoruz. Hayvan sevgisi ötekileştiriliyor, hayvanları sevenlere çok uzak bir gezegenden gelmiş gibi bakmaya başlıyoruz.

Günümüzün büyük bir bölümünün geçtiği sosyal medyada farkındalık yaratmak için paylaşacağımız birçok şey varken, zaman harcamaya yönelik paylaşımlar yapıyoruz. Biz hayvansever içeriklerimizle belki de bir kişinin kalbine miyavlayabilirsek bizim için hayat daha da güzel olacaktır. O yüzden hayvanseverler olarak bu sözleri okuyalım, kalbinde hayvan sevgisi olmayanlara bir şekilde ulaştıralım.Hayvanı sevemeyen insanı sevemez diyelim!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar