HELAL KESİM

HELAL KESİM

Teknoloji ilerliyor nüfus artıyor denetim ve kontrol için ilgili birimler var ama bürokrasi uygulamada zorlanıyor. Bundan kazançlı çıkan amaç dışı kesim yapan oluyor. Günümüzde marketlerde ve vitrinde görürüz helal gıda yazan gıda maddesini ama üzerinde yazmalıdır, gıda komisyonu şu isimli kişilerden oluşmuş ve denetimlerinde kesimi yapılmıştır. İşte o zaman sorumlu görünen kişiler görevini yapar.

NAHL SURESİ 16. ayet 115 şöyle geçiyor ALLAH size LEŞ, KAN, DOMUZ ve ALLAH dan başkası adına kesilen tüm canlılar Müslümanlara haram kılınmıştır. Fakat zaruri hallerde maksadını aşmaksızın bu yasaklananlardan yemek zorunda kalırsanız şüphesiz bağışlayan ALLAH dır bağışlar.

Et, kişi başı tüketilme miktarı açısından ülkemizde en çok tartışılan ürünlerden biri. Bu konuda kesin bir bilgi de yok. Çünkü kırsal kesimde kendi yetiştirdiği hayvanın eti tüketilirken şehirlerde durum farklıdır. Ayrıca Türkiye’de Kurban bayramı gibi bir yoğun tüketim dönemi söz konusudur. Ancak kesin bir gerçek var ki son 20 yılda kırmızı et tüketimi yarı yarıya düştü. Ancak tavuk eti tüketimi de o nispette arttı. Yine de tam sağlıklı olmasa da et tüketimi hakkında bir bilgi verelim, Amerika’da kişi başı kırmızı et tüketimi 90 kg üzerinde, Avrupa nüfusu yaşlı olmasına rağmen 70 -75 kg, Türkiye’de ise 8-15 kg kişi başı et tüketimi rakamları veriliyor.

Birde ithal edilen etler var ABD. kıtasın dan ve AB topluluğundan bunların kesimi dinimiz şartlarına göre mi yapılmıştır. Bunların kontrol ve denetimi yapılıyor mu, bu bilgiler gizli kasap satar bizlerde alıp yeriz. Kesimleri esnasında bunların mutlaka İslami usullere göre kesilip kesilmediğinin denetlenmesi gerekir.

Teknoloji geliştikçe mutlaka sıkıntılar gideriliyor ama bu konulara çok dikkat edilmesi gerekiyor yoksa bahse konu ayette bizlere tebliğ edildiğinin aksine yapılan yanlış her hareket bizlerin inancımıza karşı olan sorumluluğumuzu artırmaktadır. Mutlaka toplumun ilgili ve bilgili olması gerekiyor ama bu sizce yeterlimidir??

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?