Hipertansiyon önlenebilir mi?

Hipertansiyon önlenebilir mi?

Hipertansiyon, çok sık görülen ve daha çok ileri yaşlardaki bireyleri etkileyen önemli bir hastalıktır. Hipertansiyonun böbrek, kalp, beyin ve göz gibi hayati organlara olan olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu da hastalığın önemini arttırmaktadır. Hipertansiyonun ilaca başlama evresinden önce önlenebilirliği açısından birçok klinik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda bazı önlemlerin bu bağlamda olumlu etkilerinin olduğu ortaya konmuştur.

Bunlar içerisinde tansiyonu düşüren en önemli durumun kilo verme olduğu gösterilmiştir. Obez kişilerin kilo vermesinin tansiyon üzerine çok fazla olumlu etkisi vardır. Bunun yanında sebze meyve ağırlıklı doymuş yağlardan kısıtlı ve tuz alımının azaltıldığı bir diyet uygulanmasının da tansiyon değerlerinde düşüş sağladığı bilinmektedir. Tuz alımımın günlük 6 gramı geçmemesi bu açıdan çok önemlidir. Günlük düzenli egzersiz yapan kişilerin de tansiyonlarında ciddi düzelmeler görülmüştür. Alkol alımının azaltılması ve sigaranın bırakılmasının da olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bağlamda hipertansiyona yatkın bireylerin bunlara dikkat etmesi tansiyon hastalığına yakalanmamaları açısından çok önemlidir.

Hipertansiyon tanısı almış ve ilaç tedavisi alan kişilerin de bu durumlara dikkat etmesi tansiyon değerlerinde ciddi düzelmeler sağlayacak ve ilaç ihtiyacını da azaltacaktır.

 

Uzm. Dr. Kubilay  Ekiz

İç Hastalıkları uzmanı

Özel Giresun Kent Hastanesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?