HOLLANDA MECLİS SEÇİMLERİ

HOLLANDA MECLİS SEÇİMLERİ

Bu kadar ağır ekonomik,güvenlik ve siyasi şartların içinde debelenirken: Hollanda Temsilciler Meclisi seçimleri nereden çıktı diyeceksiniz.Siz öyle düşüne durun;ama Hollanda seçimleri geçen hafta ülkemizde infial yarattı.

Hollanda da yapılan seçimlerle,bizde 16 Nisan da yapılacak anayasa referandumu iç içe girdi.Veya bilinçli bir şekilde ısıtılıp önümüze konuldu.

Hollanda’yı yöneten Rutter Hükumeti bir telefon görüşmesinde bizim Başbakan Yıldırım’a : “15 Mart Çarşamba gününe kadar, oy toplamak ve siyasi faaliyetlerde bulunmak için Hollanda’ya gelmeniz partim ve ülkem adına sakıncalı.Bu seyahatler ırkçılık yapan Wilders’in işine yarar” Yani her an telefonla görüşebilecek kadar birbirine yakın iki dost ülkenin başbakanı arasında normal bir konuşma.Dostluğa dayanılarak yapılan bir rica veya yardım çağrısı.Hollanda şu sıralar “üzerime gelme” demiş.

Anlaşılan konuşmanın içeriği olduğu gibi bir üst makama aktarılmış.Olaylar da bu bilgilendirme üzerine gelişiyor.

Önce Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Hollanda’ya gidip “evet “oyu isteme mitingi düzenlemek istiyor.Hollanda bu isteği geri çeviriyor.Aynı akşam üst makamın emri ile Almanya’nın Köln kentinde bulunan Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,aynı ülkede bulunan erkek başka bir bakanın bulunmasına rağmen,sırf mağduriyet edebiyetı yapabilme uğruna karadan Hollanda’ya sokuluyor.Aynı model birkaç arabayla kamufle olarak Rotterdam Türk Konsolosluğuna girmeye çalışıyor.Ancak tüm hilelere alışık Hollanda polisi Bakanımızı konsolos kapısında durdurup ;daha ileri gitmesini engelliyor.Bu engel saatlerce ,gece yarılarına kadar devam ediyor.Bir taraftan yakında oturan Türkler olay yerine taşınıyor.Bakana söz geçmiyor ve olaylar başlıyor.7 Türk yaralanıyor.Polis Bakanı Almanya’dan sınır dışı ediyor.Toplanan ve eyleme katılanları atlı ve köpekli güvenlik güçleri zor kullanmak sureti ile dağıtıyor.

Bu olay üzerine Türkiye’de meydan meydan gezip,”evet “oyu toplayan Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere; AKP liler,MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Hollanda’ya veryansın etmeye başlıyor.Adamların faşist olmalarından Nazisist olmalarına kadar söylenmedik söz ve hakaret bırakmıyorlar.

Baş konuşursa taban susar mı?Hollanda’nın renkleri turuncuya benzemesinden dolayı portakallar,lale Hollanda’dan geliyor diye laleler de paylarını alıp sokaklarda sürünüyor.

Bu arada devlet boş durmuyor.Hollanda Büyük elçisinin yurda girişi yasaklanıyor.Resmi uçuşlara hava alanlarımız kapatılıyor.Yumruklar sıkılıyor.

Nihayet Hollanda seçimleri 15 Mart Çarşamba günü yapılıyor.150 kişilik Hollanda Temsilciler meclisine Başbakan Mark Rutte’nin Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi 32,ırkçı ve milliyetçi Rutte Beats Wilders’in Özgürlük Partisi 19,Hiristiyan Demokratlar 19,Demokratlar 19,Sol Yeşiller Partisi 16 vekil sokmayı başarıyor.Sonuç kesin değil.

İşte ister kağıt üzerinde planlanmış olsun,ya da kafada kurulup kurgulanmış olsun kavgalı ve atışmalı bir süreç yaşıyoruz.Taraflardan Hollanda’da kısmında bulunan kişiler yaptıkları icraatlardan az da olsa başarılı çıkıyorlar. Hollanda Başbakanlarının partisi birinci,ırkçıların partisi ise ikinci çıkıyor.Bu kavga Hollanda’ya yarıyorsa; bizdeki kavgacıların durumu ne oluyor.

MHP lideri; Cumhurbaşkanı ve Başbakana destek çıkıp mevcut durumunu koruduğunu bildiriyor.Hatta daha da ileri giderek Almanya ve Hollanda’ya birlikte girelim diyor.Cumhurbaşkanını başını çektiği “evet” gurubu zafer naraları atıp elini ovuşturuyor.Bir AKP milletvekili kavganın “evet”oylarına en az artı 2 puan kattığını müjdeliyor.

Hollanda kavgaları halk arasında sıkça kullanılan;”danışıklı dövüş” tekerlemesini anımsatıyor.Burada dövüşe katılan her iki tarafta bu işten karlı çıktığına göre,zararı kime yazacağız.En fazla zarar gören 2 puanını hiç uğruna kaybeden “hayır” cephesi,Avrupa’da çalışan ve ekmeğini kazanan,geleceği ile oynanılan emekçi Türk işçisi,Türkiye’ye gelemeyen Hollanda’lı diplomatlar,Hollanda’ya gidemeyen Türk Bakanlar,başları sıkılan portakallar,sapları ezilen laleler…

Kısaca geçen hafta Almanya,Avusturya,Lüksemburg,İsviçre destekli Hollanda yüzünden “Atlar tepindi,eşekler öldü”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?