İÇMESUYUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM

İÇMESUYUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce 30 Aralık 2019 tari-hinde ‘Giresun İçmesuyu Proje Yapı-mı’ ihalesine çıkılacağını bildirdi.
Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Öztürk;”Giresun il merkezi ile Bulancak, Dereli, Keşap ilçe merkezlerinin ve Duroğlu beldesinin uzun vadeli 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyaçlarının Aksu çayından karşılanması için planlama çalışmaları tamamlanmış olup, 30 Aralık 2019 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından proje yapımı ihalesine çıkılacak”dedi.
Proje kapsamında söz konusu bölgelere yıllık yaklaşık 30 milyon metreküp (m3) içme ve kullanma suyu temin edileceğini belirten Öztürk;”Proje kapsamında; su alma yapısı, yaklaşık 80 kilometre uzunluğunda isale hattı, günlük 130.000 metreküp (m³) kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi, 2 adet terfi merkezi ve 11 adet depo yapılarına ait detay uygulama projelerinin hazırlanması öngörülmektedir”dedi.
Öztürk, projenin Giresun’un uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacağına dikkat çekerek;” Ayrıca, Erdoğan İçme Suyu Grup Köyleri Birliği Başkanlığı ile Eriklik İçme Suyu Grup Köyleri Birliği Baş-kanlığı kapsamında yeni sistemden su talepleri bulunan yerleşimler için de çalışmalar yapılacak ve su verilmesi ekonomik açıdan uygun görülecek yerleşimler için içmesuyu tesislerinin projeleri hazırlanacak.
Proje çalışmaları takriben 660 günlük sürede tamamlanacak. Projeler bitirildikten sonra inşaat işleri yatırım programına teklifi yapılarak bütçesi temin edilecek ve ihalesi yapılarak inşaat çalışmalarına başlanılacak.
Giresun merkez, Bulancak, Dereli, Keşap ilçe mahalle ve köylerine kesintisiz şekilde temiz içme suyu ulaştırmak için hayati derecede öneme sahip bu projeyle şehrimizin içmesuyu ihtiyacı karşılanmış; geleceği de garanti altına alınmış olacaktır. Proje gerçekleştiğinde ilimiz çok uzun yıllar içmesuyu anlamında sıkıntı yaşamayacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?