Düşünceli İnsan Ve Diğer İnsanlar

Düşünceli İnsan Ve Diğer İnsanlar

  1. ELGÜN MEMMEDOV

İnsanoğlu yaratılışı itibariyle canlı varlıkların en üstünüdür. Bu üstünlük fiziken sahip olunan donanımlara binaen zihinsel olarak da kendini kabarık bir şekilde belli etmektedir. Bu noktada insanla diğer varlıklar arasındaki ilk akla gelen fark insanın “düşünen beyn”e sahip olmasıdır. Düşünen beyin  nedir? Buna sahip olan kişiler  neye hizmet etmeli yada aksine neye hizmet etmemelidir?

Düşünen beyin=Düşünme yeteneği

“Düşünme yeteneği” insanı insan yapan en temel olgudur. Düşünme yeteneği empatiye eşittir.Bu yeteneğe sahip olan insanlar kendi değerlerine paralel olarak başka insanların da değerlerine saygıyla yanaşırlar. Bu yeteneği “vicdan” ile kullanan kimseler günümüzde de olduğu gibi herhangi bir çıkar, rant uğruna değerlerini satmazlar. Vatana,millete kazık atanların aksine kendilerini bu uğurda feda etmekten alıkoyamazlar.

Böyle bir başlığı seçmemin nedenine gelecek olursam; son zamanlarda hırsları yüzünden  “dünyevi nimet”ler için kişiliklerinden,değerlerinden,inandıkları gerçeklerinden ve.s bir an bile düşünmeden vazgeçen deyim yerindeyse “U” dönüşü yapan insanların karaktersizliği oldu. Bir kere bahşedilen hayatı sanki  “sonsuzadek yaşayacakmış” gibi planlar yapıp utanmadan, sıkılmadan mensup olduğu millete karşı yaptığı ulussüzlüklere kendi kalitesinde kılıflar uyarlayıp ihanet etme örneklemesine günümüzde maalesef ki oldukça örnek göstermek mümkündür. Giderek “diğer insan”lar sınıfa dahil olan bu şahıslar zamanla öyle bir hale geliyorlar ki abartmadan ifade edersem ailelerini  bile gözden çıkarma konusunda tereddüt etmezler. Nitekim bu durumun da oldukça örneği mevcuttur. İnsanların zaaflarını, inançları ve diğer duygularını çok iyi kullanarak kurbanlarına fayda sağlamayı vaad edip zarar getiren ve çıkarları için verdikleri sözleri sonradan inkar eden bu  “şahıs”ların kişilere hazırladıkları bazı yalanları vardır.Bilirler ki doğru algısı olanlarda dahi bazı yalanlara inanmak doğrulara inanmaktan daha kolaydır.Bedellere mâl olan değerleri kirletmekte olan bu “varlıklar”  giderek azgınlaşıp toplum değerlerini hedef almaktalar.Allah hepimizi nabza göre şerbet veren, sağ gösterip sol vuran bu varlıkların şerrinden korusun. Âmin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar