İSKENDER HİMMETOĞLU’NDAN ÖNEMLİ TESBİTLER

İSKENDER HİMMETOĞLU’NDAN ÖNEMLİ TESBİTLER

İSKENDER HİMMETOĞLU’NDAN
ÖNEMLİ TESBİTLER
Giresun Yavuzkemal Alçakbel turizm tesisleri işletmecisi İskender Himmetoğlu, Giresun’da yayla şenlikleri adına yapılması gerekenleri tesbit etmiş..
Yöre ve giresun’u tanıtma adına bazı oluşumları ve görselleri hayata geçirmenin zamanının geçtiğini belirterek, projeler sunmuş..Organize yapankurumlrı da göreve çağırmış..
İşte Himmetoğlu’nun bu yayla şenliklerinde görmek istedikleri..
“Giresun bir sanayi şehri değildir. Geçimini ağırlıkta fındık tarımı ve hayvancılıkla sağlayan yöre insanı gelenek ve göreneklerini de yavaş yavaş unutmuş ve terketmiş durumdadır.
Özellikle yaz aylarında başta Kümbet Yaylası olmak üzere yapılan yayla şenlikleri ise büyük bir kır düğününden ileriye gidememektedir.
Bize göre yayla şenliklerinde eskiden ninelerimizin dokudugu Golan ve Dastar tezgahı kurularak eski kültürümüzü gelen konuklara göstermeliyiz.
Bunun yanında Hartama çeken bir amcayı uygun bir yere oturtarak, hartama kültürünü tanıtmalı canlandırmalıyız.
Uygun alanlar oluşturarak, gelen misafirlere yapım esnasında izleyebilecek alanlar ayarlanmalıdır.
Bir yandan 3-5 bayan görevlendirerek, yöresel Dible, Pancar Çorbası vs.. yaptırarak, hem yapım esnasında konuklara anlatmalı, hem de yapılan ürünlerin gelen konuklara sunumunu yaparak bir farklılık yaratmalıyız.
Şenlik alanları bir kaç kişiye rant sağlayacak satış yapacak alanlar olmamalı.
Organizasyonu yapan kurumlar, Giresun kültürünü yaşatacak başka ne olabilirse onu da yapmalı. Bunun yanında; yöresel satış yapacak pazar alanı kurulsun ama sadece yöresel Pazar olsun!…
Eğer adına “Kültür ve Sanat Festivali” diyorsak, Giresun kültüründen birşeyler katmalıyız.
Bu şenliklerde sanatçılar ise kesinlikle yerel olmalı.
Ulusal sanatçıyı izlemeye gidecekse, insanlar onlar zaten konser veriyor.
Oraya gitsinler.
Kültürümüzü ve yöremizi bizler dışardan gelecek konuklara tanıtmalıyız.
Ses mi getirmek istiyorsunuz?
Dünyanın en uzun Horon halkasını oluşturun!!…..”

METİN KARAN’IN RİCASI

Metin Karan Giresun Merkez Lapa Köyünden.
Babası rahmetli Mustafa abi iyi arkadaşımızdı..
Öğretmenlere çok yakındı..
Ömrü köy İhtiyar Heyetinde geçti..
Mekanı Cennet olsun, muhtarların sağ koluydu..
Deregözü’ne okul alınmasında büyük gayret göstermişti..
Oğulları da elimizde büyüdüler..
Oğlu Metin Karan, etliye sütlüye karışmayan mütevazi yapısıyla, çevresinde her zaman saygı gören biridir..
Metin’i son günlerde rahatsız eden, köye gelip-giden hurdacılar..
Metin Karan diyor ki; “Her gün köyde hurdacının ne işi var..Bunların niyeti başka..Köyüzde sanayi tesisleri yok, fabrika yok..Hurdacı eksik olmuyor..Bunlar neden köylere gider?. Kışın köylerimizde hırsızlık olayları artıyor..Yoksa bunlar yer belirlemek için mi geliyor..Şüpheleniyorum” der ve durumu muhtara ve ihtiyar heyetine ilettiğini belirtir..Hatta köye gelen hurdacıları yoldan geri çevirdiğini bile anlatır.
Metin Karan şimdi, köyün giriş yol ağızlarına “hurdacı giremez” tabelaları istiyor..İhtiyar heyetinin toplanıp karar almasını bekliyor..
Metin Karan’ın köyü adına bu duyarlılığı ne kadar karşılık bulur, zaman gösterecek..
Her köyde Metin KARAN gibi “köy sakinlilerinin duyarlı ve uyanık olması dileğiyle” diyelim..

GİRESUN PLATFORMU’NUN KARARLARI

İstanbul’da bir toplantı yaptı.
Giresunlular Platformu iletişim sorumlusu Nuri Yılmaz’dan önemli açıklamalarda bulundu.
Giresunkamuoyuna duyuru niteliğinde yapılan açıklamada, toplantıda alınan kararlar belirtildi..
İşte o kararlar..
1- Bilindiği üzere Giresunlular Platformu İstanbul’da kurulmuş ve siyasetteki duruşunu kurucularının tamamının kararıyla “Millet İttifakı”ndan yana kullanmıştır.
2- Seçim sürecinde Nuri Yılmaz Platform adına Ekrem İMAMOĞLU’nun bazı ilçelerdeki seçim çalışmalarına katılmış ve sosyal medyada da gerekli desteği yine Platform adına vererek sürece katkıda bulunmuştur.
3- İstanbul’un 39 ilçesinde kurulan İmamoğlu’nu destekleyen Giresunlular grubunun oluşturulmasında da Giresunlular Platformu üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır.
4- Giresunlular Platformu sadece İstanbul ile kalmayıp Giresun’daki hemşehrileriyle ve yurt dışındaki hemşehrileriyle de iyi ilişkiler içinde olmuş ve bu manada kuruluş amacına da uygun olarak GİRESUN’da “Millet İttifakı” adaylarına Giresun Basın Platformu vasıtasıyla medya desteği vererek sürece katkıda bulunmayı kendine görev edinmiştir.
5- Giresunlular Platformu’nun ‘Millet İttifakı’ndan yana siyasi tavır takınmasındaki en büyük sebeplerden biri ise İstanbul’da bulunan hemen hemen tüm GİRESUN STK’larının bir siyasi partimizin arka bahçesi gibi davranması ve bunun hemşehrilerimiz arasında bazı huzursuzluklara sebebiyet vermesinden kaynaklanmıştır.
Hatta bu STK larımız seçimde aday olanlarla boy boy pozlar vererek açık seçik taraflarını belli etmişler, temsil ettikleri halktan kopuk hareketler sergilemişlerdir.
6- Tüm bunları göz önüne aldığımızda STK ların taraflı tutumlarının hemşehrilerimiz arasındaki bağın kopmasına, dargınlık, kırgınlık ve zaman zaman da sert tartışmaların olduğuna şahit olduk.
7- Giresunlular Platformu tüm süreçleri en iyi şekilde süzgeçten geçirerek bundan sonraki süreçte tüm hemşehrilerini kapsayacak şekilde gereken adımları atacaktır.
8- Eleştirdiğimiz diğer yapılar gibi olmadan tarafsız ve objektif bir yaklaşımla söz konusu GİRESUN ise gerisi teferruattır anlayışıyla hareket ederek tüm hemşehrilerimizi bu platform çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.
9- Gerginlikten beslenmeye çalışan politikacıların aksine her bir hemşehrimizin siyasi görüşlerine saygı duyacak şekilde, bir birimizi kırmadan dökmeden, sevgi ve kardeşlik bağları ile sıkı bir şekilde kenetlenerek “Gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için” var olacağız.
10- Seçimlerde hemşehrilerimizin büyük oranda destek olduğu Ekrem İMAMOĞLU’nun da siyaset anlayışına uygun olarak tüm hemşehrilerimizi kucaklayıcı bir tavır içinde olacağız.
Mesela: Sn. Ekrem İMAMOĞLU kendisi aleyhine seçim çalışmaları yapan Giresun Federasyonu’na ve hatta Fesli Kadir’e taziye mesajları yayınlayan federasyona Yenikapı’da Giresun Günleri yapması için yer tahsis etmiştir.
Hal böyle iken bizlerin de her zaman eleştiri konusu ettiğimiz ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylemlerden uzaklaşarak birleştirici ve kucaklayıcı bir anlayışa bürünmemizin gerekliliği ortadadır.
15 Eylül Pazar günü yine Esenyurt’ta Giresun Kültür Evi’nde geniş katılımlı kahvaltıda buluşuldu
Buluşma sonunda Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadı’nda yapılacak İstanbulspor-Giresunspor maçı toplu halde izlendi..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?