KAFALAR ÇOK KARIŞIK

KAFALAR ÇOK KARIŞIK

‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’ kulüpler, teknik adamlar ve futbolcular arasında çok büyük tartışmalara neden oldu. “İdmanlarda sosyal mesafeyi artıran TFF maçlarda ne yapacak? Futbolcular birbirlerine dokunmadan mı oynayacak?” soruları gündeme geldi.
TARTIŞMALARA NEDEN OLDU
Önceki akşam açıklanan ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’ kulüpler, teknik adamlar ve futbolcular arasında çok büyük tartışmalara neden oldu. “İdmanlarda sosyal mesafeyi artıran TFF maçlarda ne yapacak? Futbolcular birbirlerine dokunmadan mı oynayacak?” soruları gündeme geldi
“BU ŞARTLARDA FUTBOL NASIL OYNANACAK?”
Salgın nedeniyle duran ligleri yeniden başlatmak isteyen Futbol Federasyonu’nun oluşturduğu Sağlık Kurulu önceki akşam ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’nü yayınladı. Ancak protokolde belirlenen tedbirler; kulüpler, teknik adamlar ve futbolcular arasında büyük tartışma yarattı. İşte “Bu şartlarda futbol nasıl oynanacak?” sorusunu akıllara getiren o maddeler:
HER ŞEY VAR, ASIL KONU YOK!
Kurul, virüse nasıl yakalanılmaya-cağını, yakalandığında da ne yapılması gerektiği ortaya koymuş. Ancak 222 madde arasında futbolun nasıl oynanacağına dair tek bir açıklama bulunmuyor.
İTİRAZLAR HOPARLÖRDEN Mİ?
İdmanlarda 4 metre kuralı koyan TFF maçlarda ne yapacak? Futbolcular birbirlerine dokunmadan mı mücadele edecek? Tartışmalı pozisyonlarda hakeme itirazlarını hoparlörden mi yapacaklar.
VİRÜS TERLE BULAŞMIYOR MU?
İdmanlarda tükürmesi veya sümkürmesi gereken futbolcu saha kenarına gelecek. (Devamı 2’de)
Ancak futbolcunun terinin çimlere akması göz ardı edilmiş! Tükürmeyle yayılan virüs, ter ile yayılmıyor mu?
TAÇLAR ELLE ATILMAYACAK MI?
Tesislere 10 dakika arayla gelme şartı koyan TFF futbolcuları da maçlara 10’ar dakika arayla mı çıkartacak! El ile bulaşma riskine karşı taç atışları mı yasaklanıp yeni kural mı konulacak?
YA HERKES TEMAS ETTİYSE?
Bir takımda testi pozitif çıkan kişinin temas ettikleri karantinaya alınacak. Eğer bütün futbolcular ve teknik ekip temas ettiyse ne olacak? Herkes karantinadayken maç nasıl oynanacak?
MESAFE NASIL KORUNACAK?
“6 kişiyle idman” diyen TFF; teknik heyet, 5 hakem, güvenlik, yayıncı kuruluş, medya mensupları, sağlık ve stadyum görevlilerinin yer aldığı maçlarda sosyal mesafeyi nasıl sağlayacak?
BU KURALLAR UYGULANAMAZ”
Tecrübeli teknik adam Rıza Çalımbay: “Federasyonun protokolünün uygulanması mümkün değil. Yapamazsınız yani. Hadi birinci hafta yaparsın, sonra uyamazsın, orada bir sürü karışık, futbola ters gelen şey var.”
“AĞUSTOS-EYLÜL OLUR”
Rıza Çalımbay: “Erken oynandığı zaman tatsız, tuzsuz bir lig olacak ama biz bu maçları Ağustos-Eylül aylarına sıkıştırabiliriz. Kalan 8 maçı oynayıp, kısa bir aradan sonra da Eylül’de gelecek sezonu başlatabiliriz.”
DÖNÜŞ DEĞİL DÖNMEME ÖNERİSİ!
Twitter’da ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’ için, “Bu maddelere göre ismi ‘Futbola Dönmeme Öneri Protokolü’ olmalıydı. Böyle liglerin oynanması imkansız” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?