Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
Kamu alacaklarında bir yapılandırma (yeni bir af) daha!..
  • 0
  • 486
  • 24 Ocak 2023 Salı
  • +
  • -

20 yıllık iktidar döneminde hemen hemen iki yılda bir vergi barışı adı altında vergi borçlarına af çıkartılıyor!..

Bu yapılandırmalar ödeme sıkıntısına düşmüş iş adamları ve vatandaşlar açısından bir manada fevkalâde sevindirici ve önemli bir uygulama gibi görülse de;

‼Bu nev’i yapılandırmaların uzun aralardan sonra değil de çok sık yapılması aynı zamanda bir gerçeğin de ifşası sayılmaz mı?.. Demek ki, sistemde bir sıkıntı var!..

*

💥Ortada sistemi tıkayan, vatandaşı borç kıskacına sokan bir şeyler olmalı ki devlet bu tıkanıklığı açmak için, vatandaşa rahat nefes aldırmak için sık sık bu yapılandırmalara gidiyor!..

*

💥Ancak bu mevzuda esas sorulması ve sorgulanması gereken: 20 yıllık bir iktidar döneminde toplamda 10’un üzerinde (ortalama iki yılda bir) vergi barışı adı altında vergi borçlarına yapılandırmanın gerçek sebebi;

– Bu ikdidar döneminde öyle bir ekonomik yapı var ki, vatandaş vergi borçlarını dahi ödemekte zorlanıyor da onlara yardımcı olmak için midir?..

– Yoksa, (fısıltı gazetelerinde dolaşan iddialara göre) teşvik adı altında bazı şahıslara dağıtılan ve zamanında ödenmeyen (geri dönmeyen) kredilerin faizlerinin affı ve kredi asıllarının ödeme sürelerini yeniden uzatmak için midir?..

– Ya da, yolsuzluğa adı karışan, haksız ve usulsuz kazançlarla aşırı zenginleşen, vergi ve borçlarını zamanında ödemeyerek bedava kredi olarak kullanan bazı ÖZEL iş insanlarını incelemeden muaf tutarak servetlerini meşrulaştırmak için midir?..

*

💥Sık sık (iki yılda bir) yapılan ve yapılması olağan hale gelen böyle bir “vergi barışı” sisteminde vergilerin ve devlete olan borçların zamanda ödenmesi hiç normal olabilir mi?..

– Böyle sık sık yapılan af kapsamındaki yapılandırmalar zamanında borçlarını ödeyen vergi mükelleflerine haksızlık yapılmış sayılmaz mı?..

– Borcunu zamanında ödemeyenlere yeni ödeme imkânları ve cezalarına af getirilmesi bir manada borcunu zamanında ödeyenleri cezalandırmak olmaz mı?..

– Bu yapılandırmalarda borcunu zamanında ödeyenlere de (hiç değilse âdil olmanın gereği olarak) birtakım teşviklerin tanınması gerekmez mi?..

*

💥Böyle bir sistemde, borçlarını zamanında ödemeyenler “AKILLI MÜKELLEF”, zamanında borcunu ödeyenler, devlete borcu olmayanlar “SAF (enayi!) MÜKELLEF” mi sayılacak?..

*

‼ Af edici olmak güzeldir… Lakin âdil af daha güzeldir!..

*

✅“Benim çırpınışlarım sevinçten değildir. Ele geçirilmiş kuş da çırpınır. Umursamazlığım da sevincimden değil. Bazı olayları hatırlamamdandır.”  (İbn-i Haldun)

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM