Kaya: “Doğru Hakkında Yakalama Kararı Var”

Kaya: “Doğru Hakkında Yakalama Kararı Var”

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya,” Mustafa Doğru hakkında cumhuriyet başsavcılığımız tarafından çıkarılmış yakalama kararı vardır. Şuanda kontrol altındadır. Kendisinin sağlığına kavuşmasından sonra hakkında  o yakalama kararı doğrultusunda işlem yapılacaktır” dedi.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru hakkında FETÖ soruşturması kapsamında yakalama kararının bulunduğunu söyledi.

 

Kaya, dün düzenlediği basın toplantısında, şuanda tüm ülke gündeminde olduğu gibi Giresun’da da gündemlerinin Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele olduğunu söyledi.

 

“Biz bu mücadelede adli olarak elimizden geleni yapacağız” diyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Zira bu terör örgütü devlete, millete kastetmiş hain bir terör örgütüdür. Üst akıllarla yönlendirilen, kendi aklını maalesef kullanamayan insanların üyesi olduğu bir örgüttür. Talimatları tamamen okyanus ötesinden alan 40 yılı aşkın bir süredir memleketimizde kastetmiş bir terör örgütüdür. Biz hukukçu kimliğimizle yasalara, mevzuatlara bağlı olarak bu örgütle mücadelemizi sürdüreceğiz. Vatandaşın duyarlılığı konusunda minnettarız”

 

Kaya,”Ülke gündemi tamamen bu hain terör örgütünün millete devlete yapmış olduğu darbe teşebbüsüne kilitlenmiş durumda. Biz terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, adı ne olursa olsun terör örgütleriyle mücadelemizde elimizden geleni yapmaya, elimizi ve gövdemizi taşın altına koymaya söz verdik. Bundan önce böyle yaptık. Bundan sonra da inşallah böyle yapmak bize nasip olacak” diye konuştu.

 

Giresun’da soruşturma kapsamında 48 tutuklunun bulunduğunu ifade eden Kaya, şunları aktardı:

 

“Şuan itibariyle ilimizde 48 tutuklama işlemi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında adli kontrol işlemi yaptığımız şüpheliler vardır. Tamamı mevcut delil durumuna göre, haklarında tutuklanmalarını gerektirecek yeterli olup olmadığına göre bir değerlendirme yapılmaktadır”

 

“Ülke gündeminde özellikle tutuklamalar konusunda bir cadı avı başlatıldığı, belirsiz, mesnetsiz, iddiasız insanların tutuklatıldığı gibi yine bir üst akıl tarafından yönlendirilen bir vatandaşın düşüncesine, yargıya olan güvenini etkilemeye yönelik faaliyetler var. Bakın bugün gözaltına alınan, haklarında işlem yapılan vatandaşlarımızdan herhangi bir yargılama önlemine gerek duyulmaksızın, adliyelerimizde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan insanlar vardır” diyen Kaya,”Adli kontrolle yetinilen insanlar vardır. Herkesin şartsız tutuklanması diye bir şey sözkonusu değildir. Dolayısıyla bu eleştiriler yersizdir.

 

15 Temmuz tarihinden itibaren haklarında FETÖ üyesi olmak suçundan işlem yapılanlardan 10 hakim ve savcı, 5 askeri personel, 30 polis görevlisi ve ayrıca dün itibariyle 5 öğretmen tutuklanmıştır. Toplam 8 kişi hakkında yakalama emri mevcuttur. Yakalanmaları için çalışmalar devam etmektedir. Operasyonların devamı konusunda kararlıyız. Haklarında işlem yapılacak şüpheli sayısı bunlarla sınırlı değildir. FETÖ’ye ilişkin cumhuriyet başsavcılığınca daha evvelde, bu darbe teşebbüsünden öncede başlatılan soruşturmalarda vardı. Bu soruşturmalar kapsamında haklarında yargılama önlemi olarak tutuklama talep edilenler, fakat o an itibariyle tutuklama talepleri reddedilenler haklarında adli kontrol kararı verilerek bunu fırsat bilerek yurt dışına kaçanlar da var. Bunlarla ilgili de başsavcılığımızca zamanı geldiğinde değerlendirmeler yapılacaktır. Yurt dışı çıkış kayıtları bulunanlar var. Yeniden bir değerlendirmeler yapılacaktır”

 

Kaya, Giresun Jandarma Bölge Komutanı hakkında da yakalama kararının bulunduğunu ifade ederek,”Mustafa Doğru hakkında cumhuriyet başsavcılığımız tarafından çıkarılmış yakalama kararı vardır. Şuanda kontrol altındadır. Kendisinin sağlığına kavuşmasından sonra hakkında  o yakalama kararı doğrultusunda işlem yapılacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?