‘İdam’ için ne düşünüyorlar?

‘İdam’ için ne düşünüyorlar?

Giresunlu Yöresel Sanatçılar İdamı Yorumladı.

HABER:SEDAT KARAKAYA

Fethullahçı subayların 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ da Başbakan Binali Yıldırım’ da idam cezasına yeşil ışık yakan açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın bu çıkışları başarısız darbe girişiminin ardından yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlerken idam konusu da gündeme geldi.Giresunlu yöresel sanatçıları ikiye bölen idam konusu  sanatçıların çeşitli yorumlarına neden oldu.

Sanatçı Mehmet Hancı,vatan haini ve tecavüzcüler için idam gelmeli.Diğer suçlarda adalet olmalı derken,sanatçı Şaban Yağmur’dan da benzeri yanıt geldi.Yağmur:”Darbe girişimi ,tecavüz ve özellikle kadın cinayetleri işleyenlere karşı idam gelmeli.Cezalar caydırıcı olmalı yorumunu yaptı.

Ozan Gezgini”lakaplı sanatçı Adem Güney de konuya ilişkin yorumunda,”Demokrasinin olduğu yönetimlerde idam cezası olmaz.Bilimin ve ilimin yüzyılında,eğitim ile kötülükleri yenebiliriz.İnsanı yaşatmak daha doğru bir yoldur.Zaten dinimizde bir cana kıymanın günah olduğu emrolunmuştur.O yüzden idamı doğru bulmuyorum”dedi.

Diğer sanatçılar Ahmet Olgun,Kemal Şenpınar da deklarasyon yaparak, Ulus olarak” Bu darbe girişimine bulunanlar için bir olma günüdür.Hiç bir siyasi yapı bu durumdan kendine puan kazandırma gayretinde bulunmasın. Bu ülke hepimizin .Rabbim birlik ve beraberliğimize zarar vermeye ve bu durumdan nemalanmaya çalışan şer odaklarına fırsat vermesin.Aydınlık yarınlar bizlerle olsun”ifadelerini kullandılar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?