Koroner Arter Hastası Kadın Hayatını Kaybetti

Koroner Arter Hastası Kadın Hayatını Kaybetti

SEDAT KARAKAYA

 

Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Yeniakköy köyünde yaşlı bir kadın hayatını kaybetti.

Yeniakköy köyü’nde yaşayan 9 çocuk annesi Nazmiye Can(80),genelde hiç bir belirti vermeyen Koroner arter hastalığına yakalandı.Uzun süredir tedavi gören ve son olarak kaldırıldığı Bulancak Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam eden  Can,burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.Son zamanlarda ilerleyen hastalığa bağlı olarak enfeksiyon kaptığı kaydedilen talihsiz kadının,iştahının gitgide zayıfladığı belirtildi.Köyünde sevilen sayılan ve babasının   isminden dolayı “Salih Kızı”lakabıyla anılan Nazmiye Can’ın ölüm haberi yakınlarını ve köylüsünü gözyaşlarına boğdu.

 

Cenazede oldukça üzgün olduğu görülen eşi İsmet Can, “Hayat arkadaşımdı.İyi kötü anıları beraber yaşadık.Beraber güldük beraber ağladık.Hayatta bir çok konuya beraber tanıklık ettik.Acısı büyük mekanı cennet olsun”dedi.Evli ve 9 çocuk annesi olan Can’ın cenazesi,Yeniakköy köyünde kılınan  cenaze namazının ardından aile kabristanlığında toprağa verildi.

 

Uzmanlara göre ise bu hastalık şöyle özetleniyor:Hastalığın şiddeti ve bulguları değişiklik gösterir. Hastalık ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersizleşir. Kalbe yeterince kan gitmez ve göğüs ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrı sol kola ve çeneye yayılır. Bazen kolda uyuşma hissi görülür. Koroner arter hastalığı olanların şikayetlerinden biri de hareket ederken özellikle egzersiz sırasında zorlanmalarıdır. Sıkıştırıcı bir ağrı olduğunu söylerler ve hareketi tamamlayamazlar. Dinlenme ihtiyacı hissederler. Dinlenmeden sonra bu ağrı geçebilir. Bunların dışında nefes almada güçlük çekme, göğüste basınç hissi ve yanma, yorgunluk kalp hastalığının belirtisi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?