LİMANDA YATIRIM DURDU, FİRMA KARARA İTİRAZ ETTİ

LİMANDA YATIRIM DURDU, FİRMA KARARA İTİRAZ ETTİ

Depo yapımına yapılan itiraz sonrası Limandaki çalışmaları durdurduklarını anlatan Müdür Solak, “Biz bu karara itiraz ettik ve raporlarımızı sunduk. Dünyada deposu olmayan hiçbir liman çalışamıyor. 60 yıldır Giresun Limanı’nın çalışmamasının tek nedeni, deposunun olmamasıdır. Trabzon, Rize ve Hopa limanları depo yatırımını yıllar önce yapmış. Karadeniz Bölgesi’nde sadece Giresun Limanı’nda depo yok. Liman Gümrüklü sahadır. Liman dışında depo yapsanız da ,gümrüklü alan yani liman dışına kanunen ürün veya hizmet çıkaramazsınız.
Giresun Limanı’na yatırım 5 yılda 240 milyon TL’ye ulaşacak, İç Anadolu Bölgesi’nin tedarik üssü olacak.
Yeni yıldan itibaren tam kapasite ile çalışmaya başlayacak olan Giresun Limanı’nda hazırlıklar son aşamaya geldi. 120 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen, yılda 200 geminin ağırlanacağı liman, Giresun’u Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlar hale getirecek. Sahil şeridinin estetiği düşünülerek mimari açıdan özenle çalışılan liman, dikey değil yatay yapılarla inşa edilerek Giresun dostu bir görünümle faaliyetlerini sürdürecek.
120 milyon TL’lik yatırım yapılan Giresun Limanı, 2019 yılının başında tam kapasite ile çalışmaya başlayacak. İlk planda yılda 200 geminin yanaşacağı limana, önümüzdeki 5 yılda en az 120 milyon TL daha yatırım yapılacak. Doğrudan ve dolaylı olarak 2 bin kişinin istihdam edileceği Giresun Limanı; şehir esnafı ve meslek kooperatifleri için birçok avantaj sağlarken, limanın inşaatında kullanılan mimari teknikler sahil şeridinin estetiğine zarar vermeyecek olan yatay yapılarla büyütülecek.
GİRESUN’A 5 YILDA 240 MİLYON TL YATIRIM
Giresun Limanı’nın 8 yıllık bir kullanım hakkı kaldığını hatırlatan Murat Solak, limanın yeni sahiplerinin Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Tiryaki Grubu ve ortaklarının oluşturduğunu belirterek, “Giresun Limanı, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye için çok büyük öneme sahip. Şu ana kadar 120 milyon TL’lik bir yatırım yapıldı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de en az 120 milyon TL daha yatı-rım yapılacak. Tiryaki, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımı bulunan, ülkesine devamlı yatırım yapan bir şirket. Bu yatırım, fizibilite verileri yurtdışı ülkeleri daha avantajlı göstermesine rağmen, Tiryaki tarafından ülkemize değer yarat-mak hedefiyle Türkiye’ye yapıldı” dedi.
İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NİN TEDARİK ÜSSÜ OLACAK
Yılbaşından itibaren tam kapasite ile çalışmaya başlayacak olan Giresun Limanı’na, yılda 200’ü aşkın geminin yanaşacağını ifade eden Solak, “Ağırlıklı olarak transit gemiler ağırlayacağız.
Bu da şehir içi trafiğe yoğunluk getirmeyeceğimiz anlamına geliyor. Limanda sıklıkla göreceğimiz ürünlerin başında tahıl ve yağlı tohumlar grubu geliyor. Giresun Limanı özellikle İç Anadolu Bölgesi için bir tedarik merkezi haline gelecek. Ayrıca yeni yapılan yollar ile birlikte Giresun Limanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin belli şehirleri için dahi çok önemli bir lojistik merkezi olacak” dedi.
ŞEHRİN ESTETİĞİ İÇİN MAKSİMUM GAYRET GÖSTERİYORUZ
Liman inşaatının tüm aşamalarında, Giresun halkının estetik kaygılarının tamamını dikkate alarak hareket ettiklerini ifade eden Giresun Liman İşletmeleri Müdürü Murat Solak, “Özellikle sahil şeridinin güzelliği ve bu konudaki estetik görünüm ile ilgili çok dikkatli davranıyoruz. Deposuz bir liman ne yazık ki dünya üzerinde olmadığı gibi Türkiye’de de mümkün değil. Hem kapasiteyi en verimli şekilde kullanmak, hem de estetik olarak en iyi seçenekleri değerlendiriyoruz. Depolama sistemi için yatay yapılar kullanırken, en tepe noktası 12 metreyi geçmeyecek şekilde bir inşaat çalışması yapıyoruz. Siluete zarar vermeyeceğimiz gibi, aksine buraya estetik bir görünüm kazandıracağız. Limanda yaptığımız inşaatların boyu, uzun yıllar önce yapılmış gümrük binasının tepe noktasının yarısı kadar olacak” diye konuştu.
GİRESUN’A DEĞER KATACAK
Limanların en önemli özelliklerinin, bulundukları şehri kalkındırmaları, değer katmaları olduğunu vurgulayan Murat Solak, Giresun Limanı’nın da tam kapasite ile devreye girmesi ile beraber şehrin çehresinin değişeceğini belirtti. Solak, “Limanın en önemli pozitif etkisi, şehre yapacağı ekonomik katkı. Örneklerinden de gördüğümüz gibi şehrin esnafına çok önemli faydalar sağlanacak. Ayrıca Şoför Kooperatifleri başta olmak üzere birçok meslek dalı için de yeni ekmek kapıları açılacak. Şu anda limanda 30 kişi istihdam ediyoruz. Bu rakam yılbaşından sonra, gelecek yıl içerisinde 100’e ulaşacak. Dolaylı yollardan liman ile iş yapacak olanlarla beraber önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu rakam 2 bine ulaşacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?