Hüseyin TATAR
Hüseyin TATAR
htatar@giresungundem.com
Mart… Menderesler için hüzün ayı (Yüksel, Mutlu, Aydın Menderes)
  • 0
  • 703
  • 03 Mart 2023 Cuma
  • +
  • -

Adnan Menderes Ailesinin Dramı ve Mart Talihsizliği.

Demokratlar, Menderesler için hüzün ayı (Yüksel, Mutlu, Aydın Menderes)

45 Yıl Önce Mutlu Menderes .

Türkiye’de 10 yıl Başbakanlık yapan Adnan Menderes’in üç oğlu vardı; Yüksel, Mutlu ve Aydın.

Yüksel Menderes ve Mutlu Menderes sıra ile siyasete girip milletvekili oldular.

Demokrat Bayrağı bıraktığı yerden aldılar, millete ülkemize hizmet etme yolunda, kaderlerine bakınızki, ikisi de araya fazla mesafe koymadan bu dünyadan göçüp gittiler.

Mutlu Menderes ailenin ikinci çocuğudur.

1966 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. 1968 yılında, Üniversite’de tanıştığı Münevver Hanım ile evlendi.

Bir erkek çocukları oldu. Çocuğun adına dedesinin adı verildi. Prof Adnan Menderes.

Ağabeyi Yüksel Menderes ile Demokratik Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve İzmir teşkilatında görev yaptı. Daha sonra Mutlu Menderes, Sadettin Bilgiç’le birlikte Adalet Partisi’ne geçti. 1973 seçimlerinde tıpkı babası ve ağabeyi gibi Aydın milletvekili seçildi. 1977 seçimlerinde, Aydın Menderes Konya’dan, Mutlu Menderes ise Aydın’dan milletvekili oldu.

Yüksel Menderes’in ölümünden tam 6 yıl sonra, Mutlu Menderes’e 27 Şubat 1978’de akşam vakti Çankırı Caddesi’nde karşıdan karşıya geçerken araba çarptı. Ağır yaralanan Mutlu Menderes, 2 gün komada kaldıktan sonra, 1 Mart (yine bir mart ayı) çarşamba günü vefat etti. Kaderlerin dert ayı Mart’a özdeşlemiş tarihlerin içersinde yaşanan Menderes,ler 1Mart ,8 Mart ,15 Mart. Acilarla dolu mart ayları, Vatanı ve milleti için hizmet etmiş ve bedelini idam sehpasıyla ödemiş çileli bir babanın ve ailenin ve aynı şekilde uzun yıllar çile çekmiş bir evladıydı.

Üst fotoğrafta Yüksek Menderes’in tabutunun Hacı Bayram camisinde çıkartılışı ve cenazeye iştirak eden yoğun halk topluluğunu görüyorsunuz..1972

MUTLU  MENDERES  beyefendiyi  rahmetle yad ediyoruz.

Evladı Prof.Dr Adnan Menderes’e ve Menderes ailesine, Menderes kokulu DEMOKRAT  dostlarına  ve Milletimize başsağlığı diliyoruz. .

Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun..Nur içinde yatsınlar.!

ANADOLU DEMOKRAT DERNEKLERİ FEDERASYONU ADFET.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM