Hüseyin TATAR
Hüseyin TATAR
htatar@giresungundem.com
Gençler Geleceğimiz, Yaşlılar Geçmişimiz.!
  • 0
  • 642
  • 01 Ağustos 2023 Salı
  • +
  • -

Geçmişine sahip çıkmayan geleceği olmaz.!
Tarihimiz yaşanmış derslerle dolu.
Çok eski zamanlarda bir krallıkta bir adet varmış;insanlar yaşlanınca gençlerin yiyecek ve içeceklerine ortak olmasınlar diye ormana götürülürler ve yırtıcı hayvanlara yem edilirlermiş..
Bir gün genç bir adam yanına oğlunu da alarak yaşlanan babasını ormana götürmek için yola çıkmış;ormana varıp babasının ellerini ve ayaklarını bir ağaca bağlayıp geri dönmüş;mevsim kışmış,geri dönerken kendi oğlu;Baba oyuncak kızağım dedemin yanında kaldı,dönüp alalım,yoksa sen yaşlandığında ben seni ormana neyle getireceğim demiş.
Oğlunun sözleri babasını ormanda bırakan adamın içini sızlatmış,bir gün kendisi de bu akıbete uğrayacağını düşünmüş,tekrar geri dönmüş ve babasının iplerini çözerek eve getirmiş.
O dönem krallıkta yaşlıların ölüme terkedilmeleri yasa olduğu için babasını komşulardan saklamış..
Günün birinde köyde hayvanlar hastalanmaya başlamış;yaşlı adam oğluna;hasta hayvanları sağlıklılardan ayır,normal olanlara da şunları şunları yap diye öğüt vermiş;köyde bir çok hayvan ölürken babası sayesinde onun hayvanları kalmış.Bir süre sonra krallığın adeti üzerine her sene yapılan hayvan adağı günü gelmiş;yaşlı adam oğluna sakın bu yıl adak yapma yoksa hayvansız kalırsın,tarlanı süremezsin demiş.
Gerçekten de kalan sağlıklı hayvanları da adak adayan köylüler tarlalarını süremezken ihtiyar babasını dinleyen adam tarlasını sürebilmiş..
Kısa bir zaman sonra da köyde ekmek sıkıntısı baş göstermiş;
tohumluk tahıl kalmadığı için köylüler aç kalmaya başlamış.
Yaşlı adam oğluna tavan arasındaki samanları tekrar döv, oradan sana tohum çıkacaktır demiş; ve de öyle olmuş; herkes açlıktan kırılırken ihtiyar babasının öğütlerini dinleyen adamın işi hep rast gitmiş. Köylüler bu evde büyü var diye düşünüp izlemeye başlamışlar; sonunda da ihtiyar adamın yaşadığını fark edip krala şikayete gitmişler.
Kral önce babasını ormana bırakmayan adama çok kızmış ama olayları tamamen dinleyince yasayı değiştirmiş; bundan böyle yaşlılar ormana terkedilmeyecek, onlara çok iyi bakılacak; çünkü onlardan öğreneceğimiz çok şey var diyerek yeni bir yasa çıkarmış…
Çok güzel bir hikaye.
Yaşlanan değerleri kullanmasını bilmek lazım. İlla lider olacaklar diye bir şey yok.
Ama onların fikirlerinden tecrübelerin faydalanmak gerekiyor.
Mesela baban niye bir partiye, bürokrata, şirkete danışmanlık yapmasın ki.
Gençlerin önünü tabii açacaklar ama bilgilerinden faydalanmak lazım.
Bu kıssadan hisse vesilesiyle duamız odur ki; Rabbim tüm yaşlılarımıza sağlık, sıhhat versin, onları başımızdan eksik etmesin inşallah…
Gençler geleceğimiz, yaşlılar geçmişimiz.!
Tabiiki ders çıkarabilirsek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM