Mayıs ayı’nda karla mücadele!

Mayıs ayı’nda karla mücadele!

Giresun ve ilçelerinde yayla sezonunun başlamasıyla karla kaplı olan yollarda açılmaya başlandı.

 

Sahiller yaza hazırlanırken, yaylacılar da göçe hazırlanıyor. Mayıs ayını bile yarıladığımız şu günlerde yaylada yapılan karla mücadele çalışması gören duyan herkesi şaşırttı!

Yaylalarda uzun zaman kalan ve erimeyen kar bazı yerlerde 2 metreyi geçen boyutlarda olunca, yaylanın gece soğuklarında donarak adeta taş kesti!

Karın yağdığı ilk aydan bu yana hiç erimemiş olan yoğun kar yağışının üzerinden aylar geçmesine rağmen, Karagöl Yaylası’na ise ulaşım kapalıydı.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yazın mera olarak kullandığı yaylanın yollarını açma çalışması başladı.  Sonunda yol açma çalışmaları için yaylaya giden ekip karla mücadele kapsamında cumartesi günü hummalı bir çalışma yaptı. Karla mücadele ekipleri ulaşıma kapalı olan yaylada yol açma çalışmalarını devam ettirirken, bu zamanda olan kar temizleme çalışmaları görenlere tebessüm ettirdi.

Bekdemir Yaylası, Sazoba Yaylası, Elmalı Obası Yaylası, Kızılev Obası, Demirci Obası ve Çambaşı Yaylası’ından, Karagöl Yaylası’na geçişler olduğu belirtildi.

KARAGÖL YAYLASI

Giresun’nun en yüksek ikinci dağı olan Karagöl dağlarında birçok oba bulunmaktadır. Dağ’ın kuzeybatısında Ordu ili sınırına yakın olan bölgede Elmalı, Bozat Taşı ve İnboynu obalarıyla 3107 metrelik Karagöl tepesinin hemen altında bir buzul gölü olan Aygır Gölü bulunmaktadır. Doğuya doğru gittikçe dağdaki en büyük göl olan Karagöl Gölü ve bu gölün Aksu köyüne doğru inen vadisinde Bağırsak Gölü bulunmaktadır.

Bağırsak Gölü’nün biraz altında ise Eğrikaya Obası yer alır. Karagöl dağlarının en doğusunda bulunan 3040 metre yüksekliğindeki Kırklar tepesinin kuzey batı yamacında Camlı Göl, doğu yamacında Sağrak Göl, bulunur. Sağrak Göl’ün alt tarafındaki vadide ise Kanılağıl, Avşar, Yukarı Belen ve Aşağı Belen obaları yer alır. Sağrak Göl’ün daha doğusunda küçük bir göl olan Kazan Gölü yer alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?