Melih GÖKÇEK

Melih GÖKÇEK

Her şey Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “metal yorgunluk” söylemi ile başladı.

Bu söylem ile amaçlanan; teşkilatlarda ‘yorgunluk’ gösterenleri n görevden çekilmesini sağlamak ve yerlerine yeni isimleri getirmekti.

İl-ilçe başkanlarından bazıları bu gerekçe ile değiştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Düzce Belediye Başkanı da bu gerekçe ile istifa ettirildi.

Bu istifalar sonrası medyada başka belediye başkanlarının da sırada olduğu yazılmaya başlandı. Ankara, Bursa, Balıkesir, Bolu, Uşak, Niğde ve Nevşehir belediye başkanları  ‘istifa edecekler’ arasında gösterildi.

Bu listede en dikkat çeken isim Melih Gökçek oldu. 1994 yılından bugüne başkanlığı elinde bulunduran Gökçek ne yapacaktı?

Kişilik yapısı ile zor adamdı…

Nitekim adı istifa edecekler arasında geçmeye başlayınca twitter üzerinden günümüzün moda deyimi ile supliminal mesaj içerikli paylaşım yaptı.

“Bütün müminler kardeştir” Ayetini paylaşması bu açıdan anlamlıdır.

“Metal yorgunluk” söylemi ile parti içinde yeniden yapılanma çalışması başlatan Erdoğan, Gökçek konusunda kendisine yöneltilen soru üzerine;

“Şu an yok, olmayacak anlamına gelmez” yanıtını verdi.

Bu sözü istifa beklentilerini artırdı.

İktidara özellikle Beştepe’ye yakın gazeteci Abdulkadir Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Melih Gökçek’le ilgili açıklamasından sonra geriye sayım başladı” diye yazdı…

İstifa polemiği medyada devam ederken Gökçek Milat Gazetesine verdiği demeç te, “Fitne peşinde olanlar boşa uğraşırlar” dedi.

Başka önemli sözlerde etti.

“Erdoğan ümmetin lideridir. Erdoğan’a destek olmak ümmetin her ferdinin görevidir” diyerek supliminal mesajlara devam etti.

İstifa tartışmaları sürerken İran ziyareti dönüşü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan uçakta önemli açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin, daha önce söylediği “istifa yok ama olmayacak anlamına gelmez” sözlerini anımsatması üzerine, Erdoğan’ın söylediği sözler oldukça anlamlı ve önemli idi.

Adeta “istifa edin” diyordu!

“Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir.”

“Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor.”

“Hasbi değil hesabi davranırsan, ‘Benim şanım var şerefim var’ dersen, kusura bakma ama partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir.”

Erdoğan’da bir bakıma supliminal mesaj veriyordu ama mesajında istifada direnen başkanlara açık açık ‘ bu davaya inanıyorsanız hesabi değil hasbi davranın, sizi o makama ben getirdim ve istifanızı ben istiyorum. Sizin şerefinizden partinin şerefi daha önemlidir, istifa edin’ mesajı veriyordu…

Bu sözlere rağmen başta Gökçek olmak üzere Balıkesir Belediye Başkanı ve diğer başkanlardan istifa gelmedi.

Hatta tepkiler gelmeye başladı.

Balıkesir Belediye Başkanının Genel Merkez koridorlarında söylediği sözler medyada yer aldı. Başkan Edip Uğur, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile görüşme sonrasında ; “İstifa etmiyorum. Sıkıysa siz görevden alın… Ben gidersem yalnız gitmem. En az 2-3 kişiyi de beraberimde götürürüm. Benim yanımda…. şirketlerinden istenen paraları da kamuoyuna açıklayayım mı?.. O günlerde iyiydik de şimdi mi kötü olduk…” sözleri ile gösterdiği tepki Genel Merkez koridorlarında yankılanmış ve Ahmet TAKAN olayı Yeniçağ Gazetesinde “ AKP koridorlarını ayağa kaldıran kavga.” Yazısı ile kamuoyuna aktarmıştı.

Edip Uğur’un sözleri yakın geçmişte (17/25 Aralık sonrası)Bakan Erdoğan Bayraktar’ın istifa öncesi sözlerini anımsattı!

Başkanlar ‘hasbi değil hesabi’ düşünüyorlardı ve bu da sorun yaratıyordu. Medya da konunun tartışılması da 2019 hesapları açısından sıkıntı yaratıyordu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan İran ziyareti dönüşü programında olmamasına rağmen iki önemli görüşme yaptı.

Önce Perşembe gecesi Melih Gökçek ile Beştepe’de 2 saati aşkın görüştü.

Cuma günü de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile görüştü.

Erdoğan-Gökçek görüşmesi sonrasında, Gökçek twitter hesabından, “Sayın Cumhurbaşkanıma külliyenin karşısına yapılacak müze ile ilgili projenin tüm detaylarını sundum”  twitter mesajını paylaştı!

Acaba öyle mi idi?

İki saatten daha fazla müze ve projeler konusu mu görüşüldü?

Yoksa ellerdeki kartlar mı masaya sürüldü?!..

Perşembe gecesi Erdoğan-Gökçek görüşmesi sonrasında, medyaya yansıyan hava, Gökçek’in 2019 yılına kadar görevde kalacağı ama 2019 seçimlerinde bir daha aday olmayacağı idi.

Nitekim Ahmet Hakan ve Nagehan Alçı’da bu yöndeki görüşlerini köşelerinde yazdılar.

Fakat AKP’nin Afyon kampının açılış konuşmasında Erdoğan oldukça önemli bir mesaj verdi.

“İhanet etmediği sürece görevden çekilmiş olanı yeniden değerlendirme yolu açıktır. Bizim gizlimiz saklımız yok.”

Bu sözler ‘hesabi davranmayı’ ihanet olarak gördüğünün ifadesidir.

Başkanlara ‘hasbi davranın, sizi yeniden değerlendirebiliriz’ mesajıdır.

Afyon kampından kulislere yansıyan bilgilere göre; başta Gökçek olmak üzere adı geçen diğer belediye başkanlarına ‘istifa edin’ talebi iletilecek.

Demek ki supliminal mesajlar yerine daha açık ve net mesaj verilecek…

Aksi halde Erdoğan’ın İran dönüşü uçakta söylediği “iki yol” devreye sokulacak.

Partiden ihraç ve görevi kötüye kullanma…

Ahmet Hakan’ın , “Melih Gökçek istifa etmiyor. Ama 2019’da aday olamayacak… Kesin bilgi… Yayalım” kehaneti bakalım gerçekleşecek mi?

Cem Küçük’ de Twitter ’da  “Melih Gökçek görevine devam ediyor ve 2019 sürecinde de Cumhurbaşkanımızın yanında savaşacak” diye yazdı.

Bakalım Gökçek konusunda nasıl bir gelişme yaşanacak?

Gökçek, ‘hasbi’ mi yoksa ‘hesabi’ mi davranacak?

Tüm bu sözlere rağmen istifa etmez ve 2019 seçimlerine kadar göreve devam eder ise o zaman Gökçek için şunu söylemek olanaklıdır.

Demek ki  “müze” konuşulurken masaya sürdüğü kartlar oldukça güçlü imiş…

Bekleyip göreceğiz.

Ateş var ve duman tütüyor.

Bu arada Ahmet Hakan’a göre Erdoğan’dan Gökçek’e twitter yasağı gelmiş.

Amaç, Gökçek’in supliminal mesaj vermesine engel koymak mıdır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?