NEDEN   PLANLAMA ?

NEDEN   PLANLAMA ?

Geçmişin güzelliğini geleceğin şeklini ve toplumun huzurunu yapılan planlar ve planlamalar rahatlatır, huzurlu ortam sağlar. Şehrimiz tüketim şehri üretim sınırlı caddeye çıkınca ayni iş yerinden sayılamayacak kadar iş yeri mevcut. AVM nin içine  girip bakınca ayni işler sahil kısmına bakınca değişmeyen işler. Uluslar arası transit yola bakınca hem Piraziz hava alanı hem Yolağzı Kantar kontrol noktası arasında kalan kısmın tek şeridi kapalı inceleyince arzın üzerinde fındık fabrikası gibi çoğaltıla bilir.

Görüldüğü gibi işlerin planlanıp yapılması diye bir sıkıntı yoktur. Sabah kalkınca idareci bu işi yaparım diye karar veriyor ama o işin toplum açısından faydası veya zararı hesaplanmıyor. Örnekleme yapayım İlimizde 262 tane avukat var, Eczane sayısı 130 tane Lokanta sayısı 149 tane  kafe    35 tane var. Meydan ve çevresinde 20tane çay ocağı gibi çoğaltalım ayakkabı satan dükkanlar konfeksiyon satan dükkanlar sayılamayacak kadar çok neden her isteyene açma izni verilir.

Bana göre çok fazla açarak fiyat düşürülmez planlı ve rekabet ortamı yaratıp fiyatların  makul seviyelere çekilmesi sağlanır. Sebebi az olunca çok satacak maliyetler düşecek ve rekabet ortamı sağlanmış olur. Yoksa gideri fazla satışı az olunca zarar etmemek için yüksek fiyata satmaya zorlanıyor buda fahiş fiyat olmasına neden oluyor.

İlimizde iki tane AVM var ama bunların diğerlerinden tek farkı bünyelerinde sinema olması diğer bahse konu işlerin tamamı bulunuyor. Bana göre en güzel tarafı kış aylarında gidilip oturulması gereken nadide yerler rahat ortam ve ne içersin veya yersin diye kimse rahatsız etmiyor.

Şehir içinde yolların turizm mevsiminde kapatılması  Sivil toplum örgütlerinin ve kültür turizm müdürlüğünün duyarsız kalması şehrin ilgili birimlerinin bence sorumluluk almamalarından kaynaklanıyor. ilimiz hudutları içerisinde kalan Uluslar arası yolda gidiş yönünün  bir tanesi kapatılmış trafik tek şeritten kaplumbağa hızı ile devam ediyor. Bu tür çalışmaların Haziran 10 u ile Eylül 15 arasında trafiğin ve turizmin yoğun olduğu tarihlerdir. Dikkate alınması gerekir düşüncesindeyim. yapılan bu çalışma gösteriyor toplum ve topluma doğru yolu göstermesi gereken kişiler  yetersiz.

Fındık fabrikaları ilimizin temel taşıdır olması gerekir işsizliğe büyük oranda çözüm üreten değerlerimizdir. Gönül istiyor bu değerler planlı ve iş akitlerine uygun hareket etsinler ama mümkün değil arzın üzerinde olduğu zaman rekabet ve akitler unutuluyor sadece işyerinin zarar etmeden çalıştırıla bilmesi için çaba sarf ediliyor.

Bahse konu sorunları çoğalta bilirim çoğaltarak ilimizde ve ülkemizde bu tür planlamaların yapılmadığını görmek mümkündür. Plan toplumların ilerlemesi için sarf edilen emeğin boşa gitmeyen akçeleridir. Planlaması olmayan toplumlar hiçbir zaman istenilen müreffeh seviyeye ulaşamazlar Bunun için toplumun bilinçlenmesi ve doğru olan yöntemin zamanında ve yerinde yapılması için uyarılarda bulunması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?