Nurettin Canikli’ye açık çağrıdır

Nurettin Canikli’ye açık çağrıdır

Bir süredir ilimiz gündeminde konuşulan bir konu var. Bu konu ilimiz kamuoyuna “Mega Proje” olarak sunuluyor. Hatta temel atma töreni afişlerinde de aynı ifade var.

Bu “Mega Proje” ile ÇOTANAK ARENA STADYUMU ve OLİMPİK YÜZME HAVUZU yapılacakmış. Temel atma töreni sizinde katılımınız ile bugün saat 14.00 de gerçekleştirilecekmiş.

Bu “Mega proje” tamamlanınca da yıllardır ilimiz sporuna hizmet etmiş olan ve adını Türkiye Cumhuriyetinin kurucusundan alan ATATÜRK STADYUMU ile mevcut yüzme havuzu TOKİ’ye devredilerek, bu alana çok katlı binalar yapılacakmış!

Sizin “Mega Proje” olarak sunduğunuz ve bugün temelini atacağınız ‘proje’ ile aslında ATATÜRK adını bir yerden daha silmeyi başarmış olacaksınız!

Atatürk’ün kurduğu TBMM’de yıllardır görev yapan ve o meclisten güvenoyu alan hükümetlerde bakanlık yapan bir vekil olarak sizi bir kez daha (hatta iki kez)düşünmeye davet ediyorum!

Sanırım ‘ARENA’ isminin ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur. Nedense son zamanlarda iktidarınızın yaptığı tüm stadyumlara bu isim veriliyor.

Neden?

Amaç bu yolla daha önce o şehirlerde adı Atatürk olan, İnönü olan stadyum isimlerini değiştirmek mi?

Mevcut stadyumun adını değiştiremeyince, yeni stat inşa etmek ve ‘Arena’ adını vererek mi bu değişimi gerçekleştirmek istiyorsunuz? Bu bir siyasi strateji midir?

Afyon’da, Bursa’da, Konya’da, Eskişehir’de, Sakarya’da, Antalya’da bu yolla statlardan Atatürk adını iktidarlarınız sildi.

Samsun’da 19 Mayıs adı,    İzmit’te İsmet Paşa adı, İstanbul’da İnönü adı, Sivas’ta 4 Eylül adını da sildiniz ve hepsinde de yeni statlara ‘Arena’ adını verdiniz.

Şimdi de sıra Giresun’da mı?

‘Arena’ adını futbol oynanan statlara nasıl yakıştırırsınız?

Bu sözcüğün anlamına bakıldığında neden spor ile yan yana gelemeyeceği ortadadır. Arena, çeşitli anlamlara gelen bir sözcüktür.

Boğa güreşlerinin yapıldığı alan anlamına da gelir. Siyasi çekişmelerin geçtiği yer anlamına da gelir. Arena, eski Roma’da gladyatörlerin ve vahşi hayvanların oyunları için kullanılan daire veya elips biçimli, yükselen tribünlerden oluşan kamu yapısıdır.

Arenaların en eski örnekleri, Etruria ve Campania’da MÖ 2. yüzyıl sonlarına doğru yapılmışlardır.

Arena, kanlı gösterilerin sergilendiği alanlardır. Anlatılara göre vahşi hayvanlar birbirlerini parçalar, insanlar birbirleriyle ya da vahşi hayvanlarla kıyasıya dövüşürler. Genellikle ölümle sonuçlanan bu acımasız dövüşlerin, büyük bir izleyici kitlesi vardı. Arena ayrıca suyla doldurularak çeşitli gösteriler yapılırdı.

Latince olan arena sözcüğü kumluk anlamına gelir. Dövüş sırasında akan kanları kolaylıkla dibe sızdırması için kumlarla kaplı olurdu.

Bu bilgilerden sonra bir kez daha sormak gerekiyor, spor ile bu kanlı gösteriler nasıl yan yana getirilebilir?

Oysa statlardan adını silmeye çabaladığınız Atatürk spor için ne diyor?

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

“Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.”

İlimizde etkili bir kampanyaya dönüşmese de, stadyumdan ATATÜRK adının silinmesine ciddi bir tepki vardır.

Etkili önderlik yapılması halinde tepki gösterenlerin sayısı daha artacaktır.

ATATÜRK adının silinmesine olan tepkileri halkoylaması ile de ölçmeniz olanaklıdır. Bu konuda şehirde bir referanduma var mısınız?

Bu halkın vekili olarak ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ile hareket etmemeniz gerekir.

Unutmayınız, Eskişehir halkı ‘Arena’ adına tepki gösterdi ve stadyumlarının adındaki ATATÜRK adını korudular.

İzmir Karşıyaka halkı “Karşıyaka Arena”  olan Kapalı Spor Salonlarının adını “Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Kapalı Spor Salonu” yapmayı başardılar.

Eminim ki Giresun halkının büyük çoğunluğu da  ‘Arena’ adına sıcak bakmamaktadır. Hele de ATATÜRK adının kaldırılmasına hiç sıcak bakmadıklarına eminim.

Sizden sessiz çoğunluğun sesine kulak vermenizi talep ediyorum.

Stadyumumuzdan ATATÜRK adının silinmemesini Giresun halkı adına istiyorum.

Gerekirse bu konuda halk oylamasına da varız!

Halka rağmen ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ile hareket etmeyiniz. Kamuoyu adına kaleme aldığım bu sese kulak vermenizi umutla bekliyoruz.

Lütfen sağduyu…

Stadyumumuzdan ATATÜRK adının silinmesi ve yerine ‘ARENA’ adının verilmesi, Cumhuriyetimizin kurulmasına katkı amaçlı iki gönüllü alay kuran ve çok sayıda şehit veren şehrimize asla yakıştırılamaz!

Sanırım siz de bir kez daha düşündüğünüzde yakıştıramayacaksınız…

O halde bir kez daha düşünün…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?