Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
ÖRNEK ÖĞRETMEN
  • 0
  • 184
  • 06 Kasım 2020 Cuma
  • +
  • -

Talebesinin kusurunu yüzüne vurmayan örnek bir eğitimci!..
Çalanı rencide etmeden çalınanı bulma mahareti!..
***
YIKMAK HERKİŞİNİN HARCI, YAPMAK ER KİŞİNİN HARCI
“Bir öğrencinin, internette dolaşan anısına göre öğrenci, arkadaşının yeni aldığı saate çok imrenir. Alacak parası da olmayınca çalmayı tercih eder ve çalar.
Saatin sahibi durumu öğretmene şikâyet eder ama çalan belli değil.
Öğretmen, sınıftaki öğrencilerin hepsini yazı tahtasının önünde hizaya getirir ve gözlerini yummalarını ister.
Bütün öğrenciler, gözlerini yumunca öğretmen, hepsinin ceplerini yoklar, saati bulur ve yerine geçince “Gözlerinizi açabilirsiniz” der.
Böylece ilk defa hırsızlık yapanın kim olduğu bilinemez.
Yıllar sonra öğretmenle öğrenci karşılaşırlar ve öğrenci öğretmenine kendini tanıttıktan sonra “O gün beni açıklamadığın için teşekkür ederim” deyince öğretmen, “Siz gözlerinizi kapattığınızda ben de gözlerimi kapatarak aramıştım, saatin senden çıktığını ben bilmiyordum, şimdi öğrendim” der.” (Mahmut Toptaş)
******

Derdi ve borcu olanlar!..
Resulullah (sav) Efendimiz, bir gün mescide girdi ve Ensar’dan Ebu Ümâme’ye rastladı ve kendisine, “Yâ Ebâ Ümâme! Ne diye, namaz vaktinin dışında seni mescitte oturur halde görüyorum?” diye sordu.
Ebu Ümâme, “Beni saran dertler ve borçlar yüzünden yâ Resulallah” dedi. Resulullah (sav) “Sana bir dua öğreteyim, bunu okuduğun zaman, Allah derdine devâ verir, borcunu ödettirir. Sabah ve akşam bu duayı oku” buyurdu.
Dua şöyledir:
“Allahümme innî eûzü bike minel-hemmi vel-hazen ve eûzü bike minel-aczi vel-kesel ve eûzü bike minel-cübni vel-buhl ve eûzü bike min galebetid-deyni ve kahrir-ricâl.”
(Yâ Rabbi, kederden, dertten, âcizlikten, tembellikten, korkudan, cimrilikten, borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım!)
Ebu Ümâme hazretleri buyurdu ki:
“Bunu okudum, Allahü teâlâ, derdimi giderdi, borcumu da ödetti.” (Ebu Davud)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM