Öztürk, Atağa Kalktı

Öztürk, Atağa Kalktı

AK Parti Milletvekili Öztürk, her gün bir ilçe veya semtte referandum için çalışma yaparak dikkat çekiyor.

 

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, 16 Nisan’da yapılacak referandum çerçevesinde il genelindeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda Sanayi Sitesi esnafıyla buluşan Milletvekili Öztürk, Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi üyeleriyle de düzenlenen toplantıda yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini bütün detaylarıyla anlattı.

Toplantıda konuşan Milletvekili Öztürk, yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bir kanun arasında çelişki çıktığında kanun hükümlerine üstünlük tanındığına vurgu yaptı. Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:’’Başbakanlık makamıyla Cumhurbaşkanlığı makamı birleştiriliyor. Başbakanlık makamının bugün kararname çıkarma yetkisi var mı, var. İki makam birleştirilince bu yetkiyi Cumhurbaşkanı kullanacak. Yeni bir şey değil. Temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle siyasi haklar ve ödevler konusunda Cumhurbaşkanı kararname çıkaramıyor. Anayasada kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda kararname çıkaramıyor. Kanunda açıkça düzenlenen konularda kararname çıkaramıyor.  Yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bir kanun arasında çelişki çıktığında kanun hükümlerine üstünlük tanınıyor. Meclisin aynı konuda kanun çıkarması durumunda kararname hükümsüz hale geliyor. Kararnameler Meclisin ve Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi oluyor. Mevcut sistemde hem milletvekillerinde yasa teklif etme yetkisi var, hem de hükümette. Yeni sistemde kanun teklif etme yetkisi sadece milletvekiline ait olacak..’’dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?